معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر کشور :

تعریف سیاست راهبردی برای برنامه هفتم توسعه/ نقش مهم برنامه‌ریزی در برنامه‌های توسعه‌ای

معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر کشور گفت: برنامه هفتم توسعه باید برایش سیاست راهبردی تعریف کنیم که آن سیاست باید به برنامه جهش دهد.

به گزارش خبرنگار ساجد خبر، ابوطالب شفقت روز پنجشنبه در نشست تخصصی معاونین توسعه مدیریت و منابع دستگاه‌های اجرایی گلستان در سالن شهید رجایی استانداری اظهار کرد: باید منابع را به سمتی ببریم که اشتغال در آن وجود داشته باشد، زیرا اشتغال بزرگ‌ترین خدمت به مردم است، اما متاسفانه مدل اقتصاد ما کلان و مدل جمعیتی خُرد است.

وی افزود: نقش برنامه‌ریزی می‌طلبد به آن توجه کنیم و شعار و ادعا دولت را مبنی بر مردمی بودن با حضور کنار آحاد جامعه پررنگ کنیم و مردم این حضور را حس و لمس کنند و در واقع مردم، عناصر ما هستند که باید به آنان توجه کنیم.

شفقت گفت: نیروی انسانی در دستگاه‌ها ذخیره ارزش‌ساز هستند که باید آنان را با حفظ کرامت‌شان تربیت، برایشان برنامه‌ریزی و در کنار بهره‌وری از آنان، شرایط رفاهی عمومی فراهم کنیم.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر کشور گفت: وظیفه ما در این معاونت برنامه‌ریزی به عنوان یک وظیفه مهم است که برای برنامه‌ریزی باید در گام اول داده‌ داشته باشیم، به آن داده‌ها وزن دهیم و سپس براساس یک برنامه و هدف مشخص آنها را کنار هم بگذاریم تا به نتایج مطلوب و دلخواه برسیم.

وی در ادامه تصریح کرد: در ۴۳ سال گذشته به ویژه از دولت نهم تاکنون، دولت بزرگ‌تر شده در صورتی که بنا بود در دهه ۸۰ کارها را به دست مردم بسپاریم و دولت را چابک‌سازی کنیم، اما به علت نداشتن برنامه این کار صورت نگرفت.

وی تصریح کرد: براساس چشم‌انداز تعریف شده در کل در سند ۱۴۰۴، قرار بود آغاز برنامه هفتم سال ۱۴۰۰ و سال پایان با همراه با سال سند چشم‌انداز باشد، اما بی‌نظمی و بی‌برنامگی باعث شد تا در دو برنامه یک سال عقب باشیم و در واقع دو سال خطای عملکردی داریم و تلاش کنیم تا این خطا در برنامه هفتم تکرار نشود.

معاون وزیر کشور گفت: نقش برنامه‌ریزی در برنامه‌های توسعه‌ای بسیار مهم است و اگر به برنامه‌ریزی توجه کنیم، تاثیر بسیار زیادی، در روند رشد و توسعه خواهد داشت.

شفقت ادامه داد: با نگاهی به سازمان‌های هزینه‌بر و میزان و نوع بهره‌وری آنان باید برنامه‌ای نوشته شود که بیشتری بهره‌وری را داشته باشد و آن برنامه باید به سمت چشم‌اندازهای دوردست برود که براساس بیانیه گام دوم انقلاب باید در برنامه‌ها به الگوی اسلامی ایرانی دست یابیم.

وی افزود: مسوولان باید بررسی کنند که دولت چه خدمتی به مردم می‌دهد و چه درآمدی از آنان می‌تواند داشته باشد که این خدمت و درآمد یک چرخه متصل به هم بوده که برای اتصال درست و چرخش این چرخه، باید دولت برنامه‌ریزی داشته باشد و در مجموع همه چیز به نظام برنامه‌ریزی مرتبط است.

وی خاطرنشان کرد: همه ما باید اهتمام داشته باشیم و از مدل بودجه‌ریزی مالیات پایه به مدلی برسیم که اثر آن به منطقه برگردد و این بودجه‌ریزی باید طوری باشد تا از مدل سرمایه‌گذاری به بهره‌برداری مفید دست یابیم.