۳۵ هزار نیروی مردمی مدیریت امامزادگان کشور را برعهده دارند

مدیرکل امور فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه از مردمی بودن مدیریت امامزادگان کشور خبر داد و گفت: هم اکنون ۳۵ هزار نفر از مردم ایران اسلامی به صورت افتخاری و در قالب هیات آمنا، مدیریت بقاع متبرکه را برعهده دارند.

به گزارش ساجد خبر، حجت‌الاسلام سیدکاظم موسوی‌متقی امروز در حاشیه همایش امامزادگان استان گلستان در گنبدکاووس به خبرنگاران اظهار کرد: اعضای هیات آمنا امامزادگان و بقاع متبرکه نقش مهمی در عمران و آبادانی این اماکن مقدس برعهده دارند.

وی با تبریک دهه کرامت و گرامیداشت روز ملی تکریم امامزادگان و متبرکه افزود: این دهه بهترین فرصت برای تکریم و تجلیل از خادمان این اماکن مقدس است.

موسوی‌متقی ادامه داد: در این دهه با برکت ۳۱ برنامه و همایش در سطح استان‌ها و ۳۵۰ برنامه هم در شهرستان‌ها برگزار و یا در حال برگزاری است.

مدیرکل امور فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه همچنین از رشد ثبت موقوفات در کشور خبر داد و گفت: از قرن هفتم تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی سالانه ۵۰ تا ۷۰ وقف جدید ثبت می‌شد که این رقم تا سال ۱۳۸۷ به سالانه ۲۰۰ وقف و از سال ۱۳۹۵ به بعد سالانه ۲ هزار وقف جدید ثبت شده است.

موسوی‌متقی افزود: سال گذشته تعداد وقف‌های ثبت شده در کشور هزار و ۵۰ وقف بود و این نشان از اعتماد و علاقه مردم به سازمان اوقاف است.

به گفته وی، بیشتر وقف‌های ثبت شده در زمینه ساختمان و زمین و بیشتر با نیت مراسم‌های عزاداری سید و سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) بوده است.

موسوی‌متقی همچنین با اشاره به جایگاه معنوی امامزاده یحیی بن زید (ع) افزود: ۲ سال پیش کنگره ملی این امامزاده که مورد احترام و تکریم فرق اسلامی و اقوام ایرانی هستند، برگزار شد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه گلستان هم به خبرنگاران گفت: هم اکنون در این استان ۱۲۳ امامزاده و بقعه متبرکه و پنج هزار موقوفه فعال داریم.

حجت‌الاسلام حسین مهدیان افزود: درسال گذشته ۶۷ وقف جدید در گلستان ثبت شد.