مدیرکل شیلات گلستان

امسال بیش از ۳۰ تُن ماهی در قفس برداشت و روانه بازار می شود

مدیرکل شیلات گلستان از آغاز برداشت ماهی در قفس از ۲۹ فروردین ماه ۱۴۰۳ خبر داد و گفت: برآورد می‌شود که از رهاسازی و پرورش ۲۲ هزار قطعه ماهی توسط شرکت سرمایه‌گذار کیمیا خزر، بیش از ۳۰ تُن ماهی برداشت و روانه بازار مصرف شود.

به گزارش خبرنگار ساجد خبر، اسماعیل جباری اظهار کرد: برداشت ماهی در قفس آب‌های خزر استان گلستان تا ۲۰ روز آینده ادامه دارد.

وی گفت: اکنون ۷۵ قفس در پهنه آبی خزر استان مستقر شده و پیش‌بینی تولید سال جاری به این شیوه بیش از ۸۰ تن ماهی است.

مدیر کل شیلات گلستان در خصوص مزایای اجرای طرح مزبور گفت: پرورش ماهی در قفس باعث کاهش فشار صید بی‌رویه از دریا و حفظ ذخایر آبزیان و سلامت اکوسیستم دریا و کمک به حفظ ذخایر طبیعی آبزیان دریایی از جمله مزایای اجرای پرورش ماهی در قفس است.

جباری ادامه داد: علاوه براین، پرورش ماهی در قفس در سواحل می‌تواند برای افراد ساحل نشین گلستان ایجاد فرصت شغلی جدید داشته و زمینه‌ساز تحقق شعار سال «جهش تولید با مشارکت مردم» شود.

به گفته کارشناسان شیلات گلستان، کاهش فشار صید و برداشت از منابع آبزی دریا، کمک به حفظ و مدیریت ذخایر دریای خزر و افزایش اشتغال و کمک به توسعه همگون و سازگار با محیط زیست از جمله دستاوردهای اجرای طرح پرورش ماهی در قفس و پن (محوطه‌ای محصور شده با تور و متصل به کف دریا) در آب‌های خزر است.