پس از گذشت ۱۴ روز از دستور رئیس قوه قضاییه؛

حل مسئله حقوقی «طرح گردشگری جزیره آشوراده»/توجه به ملاحظات زیست محیطی

پس از گذشت ۱۴ روز از دستور رئیس قوه قضاییه و با صدور رای حل مسئله حقوقی «طرح گردشگری جزیره آشوراده» با توجه به جوانب و ملاحظات زیست محیطی مقدمات اجرای طرح گردشگری آشوراده پس از 25 سال معطلی فراهم شد.

به گزارش ساجد خبر به نقل از روابط عمومی دادگستری گلستان؛ ۱۴ روز پس از سفر حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای به استان گلستان و صدور دستور ویژه از ناحیه ریاست دستگاه قضا برای اتخاذ تدابیر و اقدامات عاجل در راستای رفع جنبه‌های حقوقی و قضایی تمامی مسائل و مشکلات استان از جمله مسئله «طرح گردشگری جزیره آشوراده»، پرونده مزبور در ضمن توجه به جوانب و ملاحظات زیست محیطی، به لحاظ حقوقی و قضایی تعیین تکلیف شد.
رئیس قوه قضاییه در پی سفرغیررسمی ۲۶ مرداد ۱۴۰۲ به استان گلستان با تفویض اختیارات ویژه به رئیس کل دادگستری استان دستور داده بود تا در ضمن اهتمام نسبت به جوانب و ملاحظات زیست محیطی، تدابیر و اقدامات عاجل در راستای حل مشکل حقوقی ۲۵ ساله طرح گردشگری جزیره آشوراده، اتخاذ شود.
بر همین اساس پس از گذشت ۱۴ روز از دستور رئیس قوه قضاییه و با پیگیری رئیس کل دادگستری گلستان، دعوی حقوقی زمین‌های جزیره آشوراده، منتهی به صدور آرای بدوی و تجدیدنظر استان شد.
در این پرونده دعوی حقوقی بین بنیاد مسکن و اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان بر سر مالکیت و کاربری ۱۹ هکتار از زمین‌های روستای متروکه جزیره آشوراده بود که در مدت زمان کمتر از یک ماه پس از تقدیم دادخواست از سوی بنیاد مسکن، رأی بدوی و تجدیدنظر پرونده صادر و مشکل حقوقی حل شد.
با صدور این رأی قطعی و حل مشکل حقوقی زمین‌های این روستای متروکه که در جزیره آشوراده قرار دارد، مقدمات اجرای طرح گردشگری آشوراده که از ۲۵ سال پیش تاکنون معطل مانده است، فراهم گردید. اجرای طرح گردشگری جزیره آشوراده به رونق گردشگری و توسعه اقتصادی مردم منطقه و استان منجرخواهد شد.
در همین راستا، امروز شنبه (۱۱ شهریور) حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای طی یک ارتباط ویدئوکنفرانسی با دادگستری استان گلستان، در جریان جزئیات حل مشکل حقوقی «طرح گردشگری جزیره آشوراده» قرار گرفت و دستورات مقتضی را برای ادامه روند طی شده در جهت توسعه استان گلستان و انتفاع رساندن به مردم استان صادر کرد.

رئیس قوه قضاییه در جریان این ارتباط ویدئوکنفرانسی، ضمن تسلیت و تعزیت ایام اربعین حسینی، اظهار کرد: استان گلستان در چند شاخصه و مؤلفه می‌تواند برای سایر استان‌ها بعنوان الگو مدنظر قرار گیرد؛ از جمله این مؤلفه‌ها می‌توان به همزیستی مسالمت‌آمیز طوایف و اقوام مختلف در این استان با محوریت نماینده ولی‌فقیه و روحیه همدلی و تعاون و همکاری مردم و مسئولان استان اشاره کرد؛ بر مبنای همین روحیه و کار جهادی است که بسیاری از مشکلات استان یا حل شده و یا در شرف حل شدن است.
رئیس دستگاه قضا تصریح کرد: اعتقاد ما آن است که از مرکز و ستاد باید مسئولان استانی را در جهت حل مشکلات استان مورد حمایت قرار داد و در چارچوب موازین قانونی، تفویض اختیارات لازم را به آنها داشت و به آنها اعتماد کرد؛ چرا که مسئولان استانی اشراف بهتر و مطلوب‌تری نسبت به مسائل استان دارند.
حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در ادامه با تشریح فرآیند حل مسائل حقوقی طرح گردشگری جزیره آشوراده گفت: در جریان سفر آذرماه ۱۴۰۰ به استان گلستان در جریان جزئیات مسئله آشوراده قرار گرفتم و ملاحظه کردم که این جزیره با ظرفیت بالا و مطلوبی که در عرصه گردشگری دارد، کم‌بهره یا بی‌بهره مانده است؛ لذا در همان مقطع زمانی دستورات مقتضی را به مقامات قضایی استان برای مساعدت به دولت در این زمینه صادر کردم؛ در اواخر سال ۱۴۰۰ نیز ریاست‌جمهور به استان گلستان سفر کردند و در جریان آن سفر پیگیری طرح گردشگری جزیره آشوراده مصوب شد؛ متعاقب آن، اعلام شد که مسائل حقوقی در این زمینه مطرح است که من برای رفع این مسائل در سریع‌ترین زمان ممکن، تاکیدات لازم را ارائه کردم.
رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: مسئله حقوقی فوق‌الذکر ناظر بر مالکیت زمین‌های روستای متروکه‌ای بود که از قضا محل اجرای طرح گردشگری جزیره آشوراده نیز می‌باشد؛ طرفین این دعوی بنیاد مسکن و منابع طبیعی بودند.

رئیس دستگاه قضا بیان داشت: با همان روحیه همدلی و همکاری که در میان مسئولان و مردم استان گلستان وجود دارد، در جهت حل‌وفصل مسئله پیش‌آمده در خصوص آشوراده، اقدامات مقتضی ترتیب داده شد و در جریان سفر مردادماه سال جاری به این استان نیز خطاب به رئیس کل دادگستری تاکید کردم که در صورت لزوم اختیارات قانونی برای پیشبرد کار و حل مسئله، از جانب من به شما تفویض خواهد شد؛ اکنون نیز تاکید دارم که مجموعه دادگستری استان گلستان پس از حل مسئله حقوقی طرح گردشگری جزیره آشوراده، در سایر جنبه‌ها نیز وفق موازین قانونی، مساعدت‌های لازم را به بخش اجرایی داشته باشد تا کار این جزیره هر چه زودتر سامان یابد و انتفاع آن به مردم استان گلستان برسد.
رئیس عدلیه افزود: در این مجال باید از همه دستگاه‌ها و مسئولان ذیربط در استان گلستان از جمله نماینده ولی‌فقیه، استاندار، مجموعه قضایی بویژه رئیس کل دادگستری و داستان مرکز استان و همچنین بنیاد مسکن و منابع طبیعی که در راستای حل مشکل حقوقی طرح گردشگری جزیره آشوراده، همکاری‌های لازم را داشتند، قدردانی کنم.
حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در ادامه این برنامه خطاب به رئیس کل دادگستری استان گلستان و به طور کلی تمامی مقامات و مسئولان قضایی در استان‌های سراسر کشور، تاکید کرد که مسئله تحقق شعار سال ناظر بر مهار تورم و رشد تولید و در ذیل آن، موضوع تأمین امنیت سرمایه‌گذاری و حمایت از بخش خصوصی و فعالان سالم اقتصادی را با جدیت و حساسیت بیشتری دنبال کنند و در این راستا مساعدت‌های لازم را به بخش‌های اجرایی داشته باشند.
رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: مسئولان قضایی در سراسر کشور در کنار اهتمام نسبت به وظایف و مسئولیت‌های قانونی خود و توجه ویژه به مقوله رشد تولید، موضوع کمک به محرومان را در در زمره اولویت‌های کاری خود قرار دهند؛ مردم کمتر برخورداری که توانایی و استطاعت وکیل گرفتن و یا پرداخت هزینه‌های کارشناسی در دعاوی حقوقی و پرونده‌های قضایی را ندارند، باید از سوی مسئولان قضایی مورد مساعدت قرار گیرند؛ علاوه بر اینها مسئولان قضایی با نهایت توان و تلاش و در چارچوب موازین قانونی در راستای رفع مشکلات معیشتی مردم نیز به بخش‌های اجرایی مربوطه کمک و مساعدت کنند.