استاندار گلستان:

افتتاح بیش از ۸۰ هزار میلیارد تومان پروژه اقتصادی همزمان باسفر ریاست جمهوری

استاندار گلستان گفت: همزمان با سفر دوم رئیس جمهور به گلستان 80 هزار میلیارد تومان پروژه اقتصادی افتتاح می شود.

به گزارش خبرنگار ساجد خبر، علی محمد زنگانه صبح امروز در نشست قرارگاه خبری شهید همدانی که به مناسبت هفته دولت برگزار شد، اظهار کرد: پتروشیمی و سیکل تکمیلی برق علی آباد کتول از مهم ترین طرح هایی اقتصادی در سفر ریاست جمهوری خواهد بود

وی افزود: کل طر ح های عمرانی که در سفر ریاست جمهوری افتتاح، کلنگ زنی و ساخت اغاز عملیات اجرایی آن شروع خواهد شد یکهزار و ۵۶۳ طرح با اعتبار  ۱۳ هزار و ۸۵۱ میلیارد تومان است .

زنگانه بیان کرد: در راستای افتتاح و یا کلنگ زنی این طرح ها در سفر ریاست جمهوری ۳۹ هزار و ۳۷۸ شغل قرار است ایجاد شود.

وی افزود: بیش از ۹۰۰ میلیارد تومان دولت سیزدهم در حوزه ساخت نرماب انجام داده است و در اولویت برنامه های استان نیز قرار دارد از دیگر برنامه هایی است که امیدواریم در سفر امیدواریم ابگیری آن انجام شود.

استاندار گلستان بیان کرد: اجرای طرح فیبر نوری یکی دیگر از پروژه های توسعه ای استان در راستای هوشمند سازی استان است که مراحل پایانی خود را میگذراند و همه شهر ها و روستاهای استان را تحت پوشش قرار داده است و ۸۴۰ میلیارد تومان هم هزینه در بر داشته که همزمان با سفر ریاست جمهوری نیز افتتاح می شود.

وی ادامه داد: بیش از ۹۳ میلیارد تومان از مطالبات مشکوک بانکی در استان وصل و به بانکها بازگشته است و برای دیگر  ابر بدهکاران بانکی نیز پرونده تشکیل و در حال پیگیری است.

زنگانه گفت: بیش ۲۵ درصد سموم کشاورزی کشور ، ۱۰ درصد تولید خوراک دام و طیور کشور ، وجود واحدهای تولید داروهای ضد سرطان ، ۱۵ درصد ذغال سنگ کشور ، ۳۰ درصد تولید نئوپان و محصولات وابسته ، ۱۵ درصد تولید روغن خوراکی کشور ، وجود واحدهای تولیدی دانش بنیان در حوزه مواد ضدعفونی و تجهیزات پزشکی ، تولید انحصاری ید از مهمترین صنایعی است که در استان در حال فعالیت می باشند و سهم مناسبی از کل تولید کشور را دارند .

وی بابیان اینکه در توسعه صادرات نیز توانسته ایم رشد اقتصادی خوبی به دست بیاوریم هم گفت: میزان صادرات گلستان از نظر وزنی نیز با رشدی ۲۵ درصدی نسبت به مدت مشابه قبل از آن به ۷۹۱.۵ هزار تن رسیده است .

زنگانه  افزود: ارزش هر تن کالای صادراتی استان در پایان سال ۱۴۰۰ برابر ۴۵۵ دلار بود که با رشدی ۳۶ درصدی در پایان سال ۱۴۰۱ به ۶۱۷ دلار رسیده است .

وی بیان کرد: مقاصد صادراتی استان از ۲۵ کشور پیش از دولت سیزدهم به ۳۳ کشور در حال حاضر رسیده است که به بیش از ۱۰ کشور اروپایی در اوج تحریم ها ، ۲ کشور آفریقایی و مابقی به سایر کشورهای آسیایی و همسایگان کشورمان صادرات داشته ایم  و  هدفگذاری صادرات استان تا پایان سال ۱۴۰۴ به میزان ۵۰۰ میلیون دلار می باشد .

استاندار بیان کرد: در طول ۲ سال فعالیت دولت سیزدهم بیش از ۱۴۶۱۶.۵ میلیارد ریال تسهیلات رونق تولید به ۲۳۵ واحد تولیدی استان پرداخت شده است .