رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور دامپزشکی گلستان:

۶۰۰ هزار قطعه طیور بومی درگلستان علیه بیماری نیوکاسل واکسینه شدند

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور دامپزشکی گلستان از واکسینه شدن بیش از ۶۰۰ هزار قطعه طیور بومی علیه بیماری نیوکاسل در استان خبر داد.

به گزارش ساجد خبر، پری کرمی گفت: فاز هشتم طرح واکسیناسیون طیور بومی علیه بیماری نیوکاسل در استان از اواخر خرداد ماه آغاز و از ابتدای امسال تاکنون بیش از ۶۰۰ هزار قطعه طیور بومی بر علیه این بیماری واکسینه شد.

وی افزود: اجرای طرح واکسیناسیون طیور روستایی علیه بیماری نیوکاسل یک برنامه مهم و تأثیرگذار سازمان دامپزشکی کشور است که علاوه بر جلوگیری از سرایت و انتشار بیماری به مرغداری‌های صنعتی و طیور بومی، در حمایت از اقتصاد خانوار روستایی و ایجاد انگیزه در مردم ساکن روستا بسیار مؤثر خواهد بود.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور، زنبورعسل و کرم ابریشم دامپزشکی گلستان گفت: بروز و انتشار بیماری در بین طیور بومی و صنعتی علاوه بر تهدید سلامت جامعه انسانی سبب بروز خسارات گسترده اقتصادی برای مرغداران خواهد شد از این رو برای پیشگیری از خسارت و تضمین سلامت، اجرای برنامه واکسیناسیون مناسب علیه بیماری‌ها، مراقبت و پایش مستمر بیماری‌ها بسیار ضروری است.

وی از مردم استان خواست که همکاری لازم را با تیم‌های واکسیناسیون داشته باشند.

کرمی ادامه داد: نیوکاسل یکی از مهمترین بیماری‌هایی است که در صورت عدم واکسیناسیون در گله‌های طیور صنعتی و یا طیور بومی منجر به رخداد بیمای با تلفات بالا و انتشار عامل بیماری و تحمیل خسارت در صنعت طیور استان خواهد بود.

این بیماری به عنوان یک بیماری تنفسی ظاهر می‌شود، اما افسردگی، تظاهرات عصبی یا اسهال ممکن است شکل بالینی غالب باشد. بیماری نیوکاسل باید سریعاً گزارش شود.