معاون اجتماعی بهزیستی گلستان:

بیش از ۶ هزار زن سرپرست خانوار مستمری دریافت میکنند

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان گلستان گفت: در حال حاضر تعداد 6 هزار و 268 زن سرپرست خانوار از بهریستی مستمری ماهانه دریافت میکنند.

به گزارش خبرنگار ساجد خبر، مریم معصومی صبح امروز در نشست خبری اظهار کرد: هیچ زن سرپرست خانواری در نوبت دریافت مستمری نیست و هر فردی که هویت یرپرست بودن او احراز شود به سرعت تحت پوشش قرار میگیرد.

وی افزود: سال گذشته مستمری این زنان امسال ۲ میلیون و ۵۹۲ هزار تومان است که در سال گذشته ۱میلیون و ۳۱۰ هزار تومان بوده است.

معصومی بیان کرد: ۲۶ مرکز در استان کودکان بی سرپرست و بد سرپرست  سه تا ۱۸ سال را نگهداری میکنند که این رقم برای فرزندان دختر تا ۲۴ سالگی و زمان ازدواج است.

وی با بیان اینکه گلستان فقط دارای یک شیرخوارگاه دولتی است،  اظهار کرد: ماهانه ۵ تا ۶ کودک سرراهی به شیرخوارگاه تحویل داده می شود که تعدادی از این کودکان به خانواده های متقاضی کودک بعد از طی مراحل اداری واگذار می شوند و هم اکنون ۴۵ خانوده در سامانه برای دریافت فرزند ثبت نام کرده اند .

معصومی ادامه داد: بیشتر نوزادان شیرخوارگاه پسر هستند و در خال خاضر ۱۹ پسر و یک دختر داریم و خانواده های متقاضی نیز خواهان فرزند دختر هستند.

وی افزود: متاسفانه در گلستان خانوده متقاضی برای واگذاری فرزند معلول نداریم و متقاضیان بیشتر از خراسان رضوی بوده اند و امید داریم که خانوده های گلستانی نیز این فرزندان را به سرپرستی بگیرند.

معصومی گفت: اوژانس ۱۲۳ نیز در ۱۴ شهرستان استان  به صورت شبانه روزی فعال است و در زمینه کودک آزادیف همسرآزاری، خودشکی و فرار از منزل و دیگر مشکلات اجتماعی خدمات ارائه می دهد.

معاون  اجتماعی بهزیستی استان افزود: خانه امن زنان خشونت دیده نیز از سال ۹۶ در استان راه اندازی شده است که تا زمان طلاق و یا سازش یک تا ۶ سال زنان را به همراه فرنزد پسر تا ۱۲ سالگی و دختر تا زمان ازدواج نگه می دارد.

وی بیان کرد: در حال حاضر نیز تعداد ۴۰۵ کودک کار خیابانی در استان شناسایی شده اند که از این تعداد۲۱۵ کودک در گرگان و ۱۹۶ کودک در گنبد هستند که یک مرکز حمایتی در گنبد برای ارائه خدمات به این کودکان دایر شده است .