رئیس منابع طبیعی کلاله خبرداد؛

کشف و ضبط ۹۲ کیلوگرم «ترافل» در کلاله

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری کلاله از کشف و ضبط ۹۲ کیلوگرم قارچ ترافل در این شهرستان از قاچاقچیان خبرداد.

به گزارش ساجد خبر، محمدصادق بشکوفه اظهارکرد: شامگاه گذشته (دوشنبه) با تلاش نیروهای حفاظت منابع طبیعی و همراهی نیروی انتظامی و با حکم قضائی تعزیرات حکومتی ۹۲ کیلوگرم قارچ ترافل از قاچاقچیان کشف و ضبط شد.

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری کلاله گفت: در همین رابطه دو نفر از عوامل قاچاق این ترافل ها، دستگیر و پس از تشکیل پرونده برای ادامه رسیدگی به تعزیرات حکومتی معرفی شدند.

وی گفت: طبق ماده ۲۵ مکرر قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، حمل، عرضه، خرید، فروش، نگهداری، اقدام برای خروج و یا خارج کردن چوب، هیزم یا زغال حاصل از درختان جنگلی مطلقاً و ارتکاب این اعمال در مورد سایر محصولات و فرآورده‌ها یا مصنوعات منابع طبیعی اعم از جانوری و گیاهی به قصد تجاری، بدون تحصیل پروانه از مرجع ذی صلاح ممنوع است و مرتکب علاوه بر ضبط کالاهای مزبور و آلات و ادوات مورد استفاده مشمول مجازات‌ها و احکام مقرر برای قاچاق کالای مجاز مشروط می‌شود.

گفتنی است، برداشت قارچ ترافل از جنگل‌های هیرکانی سبب از بین رفتن بذرها و نهال‌های کوچک درختان، برهم خوردن نظم خاک جنگل و سُست شدن و فرسایش آن و در نهایت خشک شدن درختان می‌شود.

قارچ ترافل یا دنبلان کوهی زیرزمینی و در عمق پنج تا ۳۰ سانتی زمین و اغلب در مجاورت ریشه گیاهان به خصوص درخت بلوط رشد می‌کند و دارای خواص دارویی و تغذیه‌ای زیادی است.