مدیر کل فنی و حرفه ای گلستان:

رونمایی از سند ائتلاف مهارتی استان در دهه فجر/ مهارت آموزی تنها راه خروج از بیکاری است

مدیر کل فنی و حرفه ای استان گلستان گفت: در ایام دهه فجر امسال سند ائتلاف مهارتی استان رونمایی می شود.

به گزارش خبرنگار ساجد خبر، حمزه کرایلو امروز در نشست خبری ستاد دهه فجر که در محل شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گلستان برگزار شد، اظهار کرد: در این سند وظایف دستگاه های اجرائی که با آنها ائتلاف صورت گرفته برای مهارت آموزی و توسعه رشته های مهارتی مشخص و مدون شده است.

وی افزود: با توجه به اینکه ۴۷درصد از جامعه ما از آموزش های مهارتی دور است لذا در برنامه های جدید به دنبال ایجاد راهکارهای نوین در رابطه توسعه آموزش مهارت در رشته های مختلف هستیم.

کرایلو بیان کرد: امسال بالغ بر ۲۰ مرکز جوار و بین بنگاهی برای مهارت آموزی در استان ایجاد شده است که تعداد ۱۱ مرکز در ایام دهه فجر افتتاح می شود و این در حالی است که این مراکز ار دهه ۷۰ تا قبل از سال گذشته فقط ۲۸ مرکز بوده است.

وی با اشاره به اینکه مراکز مهارتی دولتی  و تجهیزات آن فرسوده شده است لذا با ورود و استفاده از تجهیزات بخش خصوصی با ایجاد مراکز جوار و بین کارگاهی این خلا پر شده است که استقبال خوبی نیز از آن شده است.

کرایلو افزود: با توجه به اینکه دایره بیکاری به داخل خانواده ها رسیده است لذا رفتن به سمت مهارت آموزی در رشته های مختلف یکی از راه های برون رفت از دایره بیکار در خانواده ها است.

وی ادامه داد: ۱۹  گروه هدف در استان  برای توسعه مهارت آموزی داریم و با ائتلافی که با دینگاه های اجرائی دراین حوزه داشته و داریم امسال بالغ بر ۳۴ تفاهم نامه در حوزه مهارت آموزی به امضا رساندیم.

کرایلو افزود: این دستگاه اجرائی اشتغالزایی ، تولید و مهارت را سرلوحه کار خود قرار داده است و اگر چه نرخ بیکاری در استان تک رقمی عنوان می شود اما اگر به نرح های پنهان هم توجه کنیم میبینیم که این نرخ دو رقمی می شود.

وی بیان کرد: تا سال ۱۴۰۰ تعداد مراکز خصوصی مهارتی ۷۹ مرکز بوده که پس از  تسهیل مجوزه ها به سه روز امسال ۲۱۰ مرکز مجوز دریافت کرده اند و از سوی دیگر تا به امروز ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر ساعت در مراکز دولتی آموز شدیده اند و این در حالی است که امسال با حضور شرکای اجتماعی در بحث مهارت آموزی این رقم به ۳ میلیون و ۸۷۱ هزار نفر ساعت رسید که رشد قابل توجهی داشته است.

کرابلو گفت: در حال حاضر جوامع به سمت صنعتی شدن و استفاده از فناوری های جدید می روند و کشور ما نیز نباید از این مزیت دور بماند و در همین راستا برای توسعه صنعت آی تی دو طرح نخلستان و کهاد در استان برای دانشجویان و دانشگاهیان به اجرا در آمده است.