رئیس سازمان عشایری کشور:

مجوز ساخت بزرگترین میدان فروش دام زنده شمال کشور در گنبدکاووس صادر شد

رئیس سازمان امور عشایری کشور گفت: مجوز ساخت بزرگترین میدان فروش دام زنده شمال کشور در گنبدکاووس صادر شد و این طرح که ۴۰۰ شغل ایجاد می‌شود که از منابع ملی تخصیص اعتبار خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ساجد خبر، عباس پاپی زاده  در همایش شبانان و گله داران و تجلیل از جامعه عشایری گلستان در گنبدکاووس اظهارکرد: عشایر می‌توانند از منابع ارزان قیمت صندوق خود از ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان تسهیلات ارزان قیمت برای زنجیره تولید گوشت قرمز بدون وثیقه وام بگیرند.

وی افزود: در این راستا عشایر و فرزندان تحصیل کرده آن‌ها می‌توانند با تشکیل خوشه‌های ۱۰ تا ۲۰ نفره نسبت به تشکیل پرونده و دریافت وام اقدام کنند.

رئیس سازمان امور عشایر کشور همچنین از اجرای طرح مرتعداری جایگزین پروانه چرای دام عشایر خبر داد و گفت: با اجرای این طرح عشایر احساس مالکیت ۳۰ ساله بر مراتع تعیین شده خواهند شد و اجازه ساخت یک واحد مسکونی عشایری را نیز کسب می‌کنند.

وی با بیان اینکه کمک به تامین امنیت غذایی، امنیت مرز‌ها و تامین ۲۵ درصد گوشت قرمز کشور ۲ نقش اساسی و ماندگار عشایر است که باید قدردان آن‌ها باشیم ادامه داد: تعرض به ایل‌راه‌ها با توجه به قوانین مصوب موجود ممنوع است و نهاد‌های نظارتی از جمله سازمان بازرسی باید با متخلفان برخورد کند.

وی ادامه داد: حتی اگر یک دستگاه دولتی مانند راه و شهرسازی اقدام به تصرف بخشی یا تمام ایل راه عشایری کند باید با احداث ابنیه بر روی ایل راه و یا تامین زمین مناسب برای ایل‌راه جایگزین اقدام کند.

وی ادامه داد: با حذف نرخ ارز ترجیحی قیمت گوشت طیور حدود ۶۰ هزار تومان مصوب شد که خوب بود، اما در بحث گوشت قرمز با توجه به گرانی آن از یک طرف و کاهش قدرت خرید مردم، مشکلاتی را برای تولید کننده ما یعنی جامعه عشایری ایجاد کرد.

وی گفت: با توجه به افزایش نهاده‌های دامی عشایر گوشت را با قیمت بالا تولید، اما ارزان می‌فروخت که این موضوع سبب وارد شدن ضرر به عشایر شد.

پاپی زاده ادامه داد: براساس قانون سهمیه آرد هر نفر از عشایر ۱۲ کیلو و ۲۰۰ گرم در ماه است که باید توسط شورای آرد و نان هر شهرستان و استان در اختیار عشایر قرار گیرد ضمن اینکه در بحث سوخت هم شرکت نفت باید مطابق سهمیه ابلاغی آنرا تامین و در اختیار عاملین توزیع قرار دهد.