معاون استاندار گلستان:

تایید اساس‌نامه‌ منطقه آزاد اینچه‌برون توسط شورای نگهبان

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار گلستان گفت: تایید راه‌اندازی منطقه آزاد اینچه‌برون در شورای نگهبان نتیجه ماه‌ها تلاش برای راه‌اندازی زیرساخت‌های ضروری و آغاز حرکت پرشتاب استان برای رسیدن به پیشرفت بیشتر است.

به گزارش ساجد خبر، سیدمحمد دهنوی روز یکشنبه در جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی گلستان اظهار کرد: پس از تایید شب گذشته کلیات اساس‌نامه راه‌اندازی منطقه آزاد اینچه‌برون در شورای نگهبان، این تصمیم برای ابلاغ به گلستان راهی دبیرخانه منطقه آزاد کشور شد و سپس فرایند انتخاب اعضای هیات مدیره و مدیرعامل آغاز خواهد شد.

وی بیان کرد: با ابلاغ دبیرخانه منطقه آزاد کشور، منطقه آزاد اینچه‌برون شروع به فعالیت می‌کند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار گلستان ادامه داد: همزمان با تلاش برای تصویب منطقه آزاد اینچه‌برون، مطالعات ارزیابی و کارشناسی این منطقه نیز آغاز شده بود که در مراحل پایانی قرار دارد.

دهنوی با اشاره به تقاضای فراوان تجار و شرکت‌ها برای سرمایه‌گذاری در منطقه آزاد اینچه‌برون گفت: تلاش می‌کنیم فعالیت‌های انجام شده در آن منطبق با ظرفیت گلستان و نیاز کشور باشد.

وی با تاکید بر ضرورت واگذاری اراضی منطقه آزاد اینچه‌برون به متقاضیان گفت: تاکنون قرارداد فعالیت چند شرکت فعال در بخش غلات و حمل و نقل بسته شده و با ابلاغ رسمی دبیرخانه منطقه آزاد، فعالیت آنان آغاز خواهد شد.

اینچه‌برون تنها گمرک زمینی و ریلی استان گلستان در بخش داشلی‌برون از توابع شهرستان ۳۷۰ هزار نفری گنبدکاووس در مرز ایران و ترکمنستان واقع است.

اینچه‌برون مرکز گمرکات گلستان بوده و زیرمجموعه آن پایانه‌های صادراتی در گرگان و گنبدکاووس، گمرک امانات پستی گرگان، گمرک بندرترکمن و گمرک فرودگاه بین‌المللی گرگان هستند.

در سال‌های اخیر با بهره‌برداری از راه آهن بین‌المللی قزاقستان – ترکمنستان – ایران و گذر آن از اینچه برون، خدمات گمرک ریلی به فعالیت معمول در مجموعه گمرکات استان اضافه شده است.

استان مرزی گلستان در شمال ایران با کشور ترکمنستان و استان‌های مازندران، سمنان و خراسان شمالی همسایه است.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت گلستان هم در این جلسه گفت: از ابتدای سالجاری تا پایان آذر ماه ارزش صادرات از گمرکات گلستان بیش از ۱۶۳ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۳ درصد رشد داشته و ۲۰ درصد بیشتر از میانگین رشد صادرات کل کشور بود.

درویش علی حسن‌زاده اظهار کرد: در ۹ ماهه امسال ۲۷۲ هزار و ۹۷۵ تُن کالا به ارزش ۱۶۳ میلیون و ۸۷۳ هزار دلار از استان گلستان صادر شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۳ درصد بیشتر شد.
مدیرکل صنعت، معدن و تجارت گلستان گفت: همچنین در ۹ ماهه امسال از مجموع صادرات گمرکات استان ۲۵۳ هزار و ۹۰۳ تُن کالا به ارزش ۱۳۷ میلیون و ۹۲۳ هزار دلار به ۱۵ کشور همجوار صادر شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ ارزشی ۵۲ درصد رشد بیشتر شد.

وی ادامه داد: ۳۲ کشور از جمله ترکمنستان، عراق، قزاقستان و افغانستان مقاصد صادراتی امسال گلستان بودند.

به گفته حسن‌زاده، پنیر، لوله آهنی، نئوپان، خرما، قطعات اسکلت فلزی، مفتول آهنی، کیسه پلاستیکی، سیمان، مفتول مسی و سنگ خارا اقلام عمده صادراتی استان را تشکیل می‌دهند.