رئیس کل دادگستری گلستان:

کشمکش یک دهه‌ای برای انتقال آب چشمه‌های زرین گُل برطرف شد

رئیس کل دادگستری گلستان از توقف عملیات حفاری در منطقه حفاظت شده اَبر یکی از ذخیره گاه های گونه سرخدار در جنگل های هیرکانی، خبرداد.

به گزارش ساجد خبر، حیدر آسیابی اظهارکرد: براساس اعلام نظر کارشناسان محیط زیست، عملیات حفاری و انتقال آب چشمه‌های زرین گُل در منطقه حفاظت شده اَبر که سرچشمه حوزه آبریز گرگانرود محسوب می‌شود، آسیب‌های جبران ناپذیری به جنگل‌های هیرکانی و اکوسیستم منطقه به ویژه ذخیره گاه گونه در معرض خطر انقراض سرخدار و کاج زربین، وارد می‌کند و همین موضوع سبب یک دهه کشمکش در منطقه شده بود.

رئیس کل دادگستری استان گلستان افزود: پس از بررسی و اخذ نظر کارشناسان این حوزه، دستور توقف عملیات حفاری، سال گذشته از سوی دادستان علی آبادکتول صادر شد.

وی ادامه داد: چند هفته پیش گزارش‌هایی مبنی بر فک پلمب دستگاه‌ها و از سر گیری کار حفاری در این منطقه منتشر شد که بلافاصله با ورود دادگستری استان گلستان، علاوه بر دستور توقف کار، همه ماشین آلات و تجهیزات حفاری جمع آوری و برای مدیران متخلف هم، پرونده تشکیل شد.

آسیابی گفت: با جمع آوری ماشین آلات حفاری، کشمکش یک دهه‌ای برای حفاری و انتقال آب چشمه‌های زرین گُل از حوضه آبریز گرگانرود در منطقه حفاظت شده اَبر با پیگیری و کمک نمایندگان مجلس و استاندار استان، متوقف شد.

رئیس کل دادگستری استان گلستان با تاکید بر اینکه بر اساس اعلام سازمان محیط زیست هرگونه برداشت و انتقال آب از سرچشمه‌های حوضه آبریز گرگانرود ممنوع است، افزود: در مباحث مربوط به حقوق عامه یکی از مواردی که دادستان‌های سراسر استان، به صورت ویژه دنبال می‌کنند، حفظ محیط زیست و جلوگیری از تخریب آن است.

گفتنی است جنگل ابر از سال ۱۳۹۳ از سوی شورای عالی محیط زیست، منطقه حفاظت شده اعلام شد و در فهرست مناطق چهارگانه سازمان حفاظت از محیط زیست درآمد این منطقه زیستگاه گونه‌های گیاهی نادر از جمله کاج زربین و درخت سرخدار است که کارشناسان از آن به عنوان فسیل زنده جنگل‌های هیرکانی نام می‌برند.