۲ هزار و ۱۲۵ دانش‌آموز با نیازهای ویژه در گلستان مشغول تحصیل هستند

سرپرست اداره آموزش و پرورش استثنایی گلستان گفت: ۲ هزار و ۱۲۵ دانش آموز با نیازهای ویژه (دارای معلولیت، بیش‌فعالی، اوتیسم و مانند آن) در ۳۲ مرکز دولتی و غیردولتی و ۱۵ مرکز اختلالات یادگیری مشغول تحصیل و فراگیری آموزش و مهارت‌های مورد نیاز هستند.

به گزارش ساجد خبر، محمد قاسم‌پور امروز در مراسم بزرگداشت ۱۲ آذر روز جهانی معلول و در جمع معلمان، مربیان و دانش آموزان با نیازهای ویژه گنبدکاووس افزود: افراد دارای معلولیت با توانمندی‌هایی که دارند، می‌توانند همانند افراد عادی، پله‌های ترقی را طی کنند.

محمدقاسم‌پور اضافه کرد: روز جهانی افراد دارای معلولیت، فرصت مغتمی برای افزایش آگاهی عمومی در خصوص درک و پذیرش افراد دارای معلولیت و تجلیل از ظرفیت‌ها، استعدادها و دستاوردهای آنان در فرآیند رشد و پیشرفت همه جانبه کشور است.

قاسم پور با اشاره به اصل ۲۹ قانون اساسی جمهوری اسلامی ادامه داد: در این اصل، قانون ساختار نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی، قانون جامع حمایت از حقوق معلولین و توجه به حقوق معلولین و موضوع معلولیت در سطوح مختلف پیشگیری تاکید شده است.

سرپرست اداره آموزش و پرورش استثنایی گلستان اظهارداشت: معلولان باید همچون دیگر افراد عادی از امکانات رفاهی، اجتماعی، خدمات آموزش و پرورش، تحصیل، بهداشت، مسکن، اشتغال، امکانات تفریحی برخوردار باشند تا توانمندی‌های آنها بیشتر در جامعه نمایان شود.

وی گفت: گلستان از استان‌های پیشگام در برنامه‌ریزی و انجام فعالیت‌ها از جمله تعلیم و تربیت، جشنواره‌های آموزشی، تدریس، طرح سنجش، مسابقات فرهنگی، ورزشی، خدمات توانبخشی، شناسایی و آموزش و هدایت دانش آموزان تلفیقی، مشکلات ویژه یادگیری، شناسایی و تدریس خاص به کودکان طیف اوتیسم، کسب مهارت‌ دانش‌آموزی و ساخت پروژه‌ها با همکاری اداره کل نوسازی مدارس و خیرین و دیگر سازمان‌ها است.

قاسم پور بابیان اینکه تلاش مجموعه آموزش و پرورش استثنایی گلستان، فراهم کردن بستر مناسب برای تحصیل تمامی دانش آموزان با نیازهای ویژه و توسعه مراکز آموزشی است، اضافه کرد: تا پایان امسال ۲ مرکز اختلالات یادگیری دیگر در این استان افتتاح می‌شود.

مدیر آموزش و پرورش گنبدکاووس هم در این مراسم با قدردانی از زحمات مدیران، معلمان و مربیان مدارس و مراکز آموزشی دانش آموزان با نیازهای ویژه و گرامیداشت روز جهانی معلولان، گفت: این شهرستان سه مرکز آموزشی دولتی با ۳۹۳ دانش آموز و یک مرکز آموزشی غیردولتی با ۲۵ دانش آموز به همراه ۲ مرکز اختلالات یادگیری دارد.

عبدالقادر ظفر افزود: موفقیت‌های آموزشی، تحصیلی، فرهنگی هنری و ورزشی معلمان و دانش آموزان با نیازهای ویژه گنبدکاووس در سطح استانی و کشوری مایه افتخار است و آنها نشان دادند که معلولیت، محدویت نیست.

وی اضافه کرد: با پیگیری‌های انجام شده توسط نماینده مردم گنبدکاووس در مجلس شورای اسلامی، حمایت و پشتیبانی وزیر آموزش و پرورش و سازمان مدارس استثنایی کشور و اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس گلستان طی ۲ هفته آینده عملیات اجرایی یک واحد آموزشی ویژه دانش آموزان اوتیسم شرق استان در این شهرستان آغاز می‌شود.

ظفر ادامه داد: قرار است، مراسم آغاز عملیات اجرایی این مدرسه که ۳۰ درصد هزینه ساخت آن توسط نیکوکاران و ۷۰ درصد بقیه آن معادل ۶۰ میلیارد ریال توسط اداره کل نوسازی مدارس گلستان تامین شود و زمین مورد نیاز آنهم در بلوار امامزاده یحیی بن زید (ع) گنبدکاووس تامین شده باحضور “حمید طریفی حسینی” معاون وزیر و رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور برگزار شود.

همچنین امام جمعه گنبدکاووس نیز در این مراسم با گرامیداشت روز جهانی معلولان، از اجرای برنامه‌های فرهنگی، هنری و ورزشی دانش آموزان با نیازهای ویژه این شهرستان قدردانی کرد و گفت: نمایش توانمندی این دانش آموزان که با تلاش جهادگونه معلمان و مربیان آنها حاصل شده، مایه بسی خوشحالی و افتخار است.

حجت الاسلام محمود ترابی افزود: گنبدکاووس در بخش‌های مختلف از جمله حوزه معلولان ظرفیت‌های بالایی دارد که باید با فراهم کردن شرایط و بسترهای مناسب جهت شکوفایی استعدادهای این قشر از سوی متولیان و مسوولان شهرستانی، استانی و کشوری تلاش مضاعف صورت گیرد.