مدیرکل گمرکات گلستان:

امسال افزون بر ۱۰۳ میلیون دلار کالا از گلستان صادر شد

مدیرکل گمرکات گلستان گفت: طی ۶ ماه نخست امسال حدود ۱۷۱ هزار تن انواع کالاهای غیرنفتی از مبادی گمرکی این استان به ارزش ۱۰۳میلیون و ۱۶۸ هزار و ۵۴۱ دلار صادر شد که نسبت به‌مدت مشابه سال قبل از نظر وزنی ۱۸ درصد کاهش داشت اما از نظر ارزش دلاری ۴۲ درصد بیشتر شد.

به گزارش ساجد خبر، سیدابراهیم حسینی اظهارداشت: “پلی استایرن، پنیر، یُد، انواع لوله و پروفیل، خرما، مفتول مسی، سازه فلزی، خوراک آماده آبزیان و شیرخشک صنعتی” به ترتیب از عمده‌ کالاهای صادراتی گلستان طی ۶ ماه نخست امسال بوده که به ۳۲ کشور از جمله “ترکمنستان، عراق، افغانستان، قزاقستان، رومانی، بلغارستان، ارمنستان، لهستان، ازبکستان، پاکستان، روسیه، امارات، قرقیزستان و ترکیه” صادر شد.

وی با اشاره به حجم واردات گمرکات گلستان در مدت اشاره شده، افزود: در این مدت حدود ۱۱ هزار و ۵۶ تن انواع کالا به ارزش ۲۰ میلیون و ۹۷۶ هزار و ۷۴۶ دلار از طریق گمرک مرزی اینچه‌برون وارد استان شد که به لحاظ وزنی ۶۳ درصد بیشتر و به لحاظ ارزش دلاری ۲۲ درصد کمتر از مدت مشابه سال قبل است.

حسینی، روغن خام سویا، انواع پارچه جین و متقال، دیزل ژنراتور، فوتس اویل و لنتر پنبه” از عمده کالاهای وارداتی به گلستان در ۶ ماه نخست امسال برشمرد و اضافه کرد: این کالاها به ترتیب از ۱۵ کشور “ترکمنستان، ترکیه، چین، انگلستان، هند، امارات، قزاقستان، ویتنام، تاجیکستان، ایتالیا، دانمارک، ازبکستان، آلمان، عراق و اسپانیا” وارد کشور شد.

مدیرکل گمرکات گلستان همچنین حجم کالای ترانزیت خارجی از گمرکات استان از ابتدای امسال تا پایان شهریور را حدود ۱۵ هزار و ۳۰۰ تن به ارزش تقریبی ۱۶هزار و ۹۳۱ میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: ترانزیت این مقدار کالا به لحاظ وزنی ۳۲۸ درصد و به لحاظ ارزش ریالی ۴ هزار و ۶۲۱ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل بیشتر بوده است.

حسینی، درآمد وصولی گمرکات گلستان در ۶ ماه نخست امسال را حدود ۷۶۶ میلیارد ریال اعلام کرد که ۱۲۲ درصد بیشتر از مدت مشابه سال قبل است.