فرماندار گالیکش:

گالیکش هنوز به جایگاه واقعی خود دست پیدا نکرده است

فرماندار گالیکش گفت: با گذشت چهار دهه از پیروزی انقلاب اسلامی گالیکش هنوز به جایگاه واقعی خود دست پیدا نکرده است.

به گزارش ساجد خبر، علی جوان اظهار کرد: سهم گالیکش از اعتبارات سفر استانی دولت به گلستان بیش از ۳۶۰ میلیارد تومان بود که تاکنون بخش قابل توجه آن برای سرعت بخشیدن به تکمیل پروژه‌های نیمه تمام مانند تعریض بزرگراه بهشهر- قوچان در محور مینودشت- گالیکش – جنگل گلستان و بیمارستان ۹۱ تختخوابی شهرستان تخصیص یافت.

وی افزود: با تقویت زیرساخت‌های لازم برای خدمات رسانی در حوزه گردشگری می‌توان از ظرفیت تردد سالانه میلیون‌ها مسافر بارگاه امام رضا (ع) برای رونق اقتصادی شهرستان بهره گرفت.

وی توجه ویژه به ایجاد و تکمیل زیرساخت‌های اقتصادی، گردشگری و صنعتی در این شهرستان را خواستار شد و گفت: با گذشت چهار دهه از پیروزی انقلاب اسلامی گالیکش هنوز به جایگاه واقعی خود دست پیدا نکرده است.

وی ادامه داد: گالیکش با داشتن پارک ملی گلستان به عنوان نهمین ذخیره‌گاه با ارزش دنیا و نیز حجم بالای گونه‌های جانوری و گیاهی موجود در آن، آبشارها و جنگل‌های طبیعی در مناطق روستایی بکر یکی از شهرستان‌های گردشگر پذیر کشور به حساب می‌آید اما به دلیل نبود زیرساخت‌های لازم آنگونه که باید از این ظرفیت برای جذب مسافر و ایجاد شغل‌های جانبی استفاده نشده است.

فرماندار گالیکش گفت: ایجاد بسترهای مناسب برای شروع سرمایه‌گذاری فعالان اقتصادی داخل و خارج از کشور در بحث زیرساخت‌های گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی در آینده می‌تواند این شهرستان را به یکی از جاذبه‌های توریستی قوی کشور تبدیل کند.

به گزارش ایرنا، پارک ملی گلستان با داشتن هزار و ۳۵۰ گونه گیاهی و ۳۰۲ گونه جانوری به عنوان بزرگ ترین و قدیمی ترین پارک ملی کشور با مساحت ۹۱ هزار و ۸۹۵ هکتار در شهرستان گالیکش در شرق استان گلستان و غرب استان خراسان شمالی واقع است که در سال ۱۳۵۴ به عنوان ذخیرگاه زیست کره در زمره ۵۰ ذخیرگاه بیوسفری جهان در فهرست یونسکو ثبت شد.

بخش ناچیزی از پارک ملی گلستان در سرزمین استان سمنان قرار دارد.

وجود جنگل‌های هیرکانی با انواع درختان کهن سربه فلک کشیده، تردد حیوانات وحشی مانند گراز، آهو و مرال یا همان گوزن قرمز، رودخانه‌ها و آبشارهای متنوع در ارتفاعات و مناطق پایین دست که شاخص‌ترین آن میرزابایلو، سولگرد و لهندور، تنگه گل و دشت است خیلی از گردشگران و مسافران را تشویق به حضور در قدیمی‌ترین پارک ملی ایران می‌کند.

جوان ضمن دعوت از فعالان اقتصادی برای سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف زیرساختی گالیکش، تاکید کرد: فرمانداری از تمام افراد برای سرمایه گذاری در این شهرستان حمایت می‌کند.

وی نبود شهرک صنعتی بزرگ را از جمله چالش‌های شهرستان دانست و گفت: نبود زمین کافی در ناحیه صنعتی گالیکش از مهمترین موانع پیش‌روی سرمایه‌گذاران برای حضور در منطقه است.

وی همچنین با تجلیل از جایگاه خبرگزاری جمهوری اسلامی در اطلاع رسانی و تنویر افکار عمومی، گفت: این رسانه از برترین‌ها در حوزه اطلاع رسانی به جامعه است.