تأکید فرماندار گرگان بر رفع مشکلات مربوط به احداث آببندان جدید در روستای قرن‌آباد/۲۰ میلیارد تومان اعتبار برای این پروژه پیش‌بینی شد

فرماندار گرگان بر رفع مشکلات مربوط به احداث آببندان جدید در روستای قرن‌آباد تأکید کرد و گفت: اجرای این پروژه به نفع اهالی روستاهای قرن‌آباد و آهنگرمحله خواهد بود و رونق کشاورزی و اقتصادی این روستاها را در پی خواهد داشت.

به گزارش ساجد خبر، عیسی پایین‌محلی در جلسه بررسی مسائل و مشکلات مربوط به آببندان روستای قرن‌آباد اظهار کرد: مباحثی که در خصوص احداث آببندان جدید بین روستاهای قرن‌آباد و آهنگرمحله وجود دارد باید در فضایی آرام و به‌دور از تنش پیگیری شود.

فرماندار گرگان گفت: هیچ کسی یا گروهی نتوانسته از اختلافات برای خود پل پیروزی بسازد؛ بنابراین انتظار داریم که اعضای شورا، دهیاران و معتمدان دو روستا کنارهم قرار بگیرند و مردم را اقناع کنند که احداث آببندان جدید به نفع اهالی هر دو روستا خواهد بود و منابع آب‌های زیرزمینی در پایین دست را هم به مخاطره نمی‌اندازد.

وی توضیح داد: آببندان جدیدی که جهادکشاورزی درصدد احداث آن برآمده ۲۰ میلیارد تومان اعتبار را وارد این روستاها خواهد کرد و از آن برای توسعه ورونق بخش کشاورزی و افزایش درآمد روستاییان بهره‌برداری خواهد شد.

پایین‌محلی ادامه داد: آب مازادی که در پاییز و زمستان هرز می‌رود یا سیلاب‌های که بعضی مواقع رخ می‌دهد با احداث این آببندان مدیریت، کنترل و ذخیره‌سازی می‌شود. ضمن اینکه در این پروژه برای تغذیه مصنوعی منابع آب‌های زیرزمینی نیز تدابیری اندیشیده شده است.

وی متذکر شد: اگر اهالی روستاهای قرن‌آباد و آهنگرمحله برای احداث آببندان جدید به توافق نرسند، اعتبار این پروژه برگشت می‌خورد و در جای دیگری هزینه خواهد شد.

فرماندار گرگان با تأکید براینکه با احداث آببندان جدید منافع اهالی هر دو روستا تأمین می‌شود، گفت: دولت به این نتیجه رسیده که با احداث آببندانی دیگر در روستای قرن‌آباد جلوی هرز رفتن آبی که می‌تواند سبب توسعه و آبادانی این روستاها شود را بگیرد. بنابراین همه باید کمک کنیم تا این پروژه شرایط اجرایی شدن پیدا کند.

وی با تأکید بر اقناع‌سازی مردم برای اجرای این پروژه بیان کرد: اگر خدایی نکرده کسی مردم را تحریک کند و به جان هم بیندازد، خیانت کرده است؛ مردم امروز به مسئولان در هر جایگاه و مقامی برای حل مشکلات خود امید بسته‌اند و ناامید کردن آنها، قابل گذشت نخواهد بود.

پایین‌محلی از اعضای شورا و دهیار روستای قرن‌آباد خواست تا در ۱۰ روز آینده نشست مشترکی داشته باشند و با همراه کردن مردم، مقدمات ساخت آببندان جدید را فراهم کنند.

خبرنگار: جواد عموزاد