افزایش جمعیت وحوش در پارک ملی گلستان

رئیس پارک ملی گلستان از افزایش جمعیت وحوش پارک ملی گلستان به بیش از 9 هزار و 500 راس خبر داد.

به گزارش ساجد خبر، به نقل از ​خبرگزاری صداوسیمای مرکز گلستان مهدی تیموری گفت : با پایان دومین مرحله آمارگیری سرشماری وحوش در مناطق دشت و تنگه گل پارک ملی گلستان مشخص شد بیش از ۹ هزار و ۵۰۰ راس قوچ و میش ، کل و بز و آهو در این ذخیره گاه زیست کره وجود دارد.

وی افزود : طبق دو مرحله سرشماری انجام شده در مناطق میرزابایلو ، آلمه ، سولگرد ، دشت و تنگه گل مشخص تعداد قوچ و میش های موجود ۸ هزار و ۲۵۱ ، کل و بز ۹۹۶ و آهو ۳۲۱ راّس هستند.

تیموری با اشاره به افزایش جمعیت وحوش در این پارک نسبت به سال گذشته از همکاری جوامع محلی ، دانشجویان علاقه مند ، فرمانداری ، بخشداری ، کارکنان سازمان حفاظت محیط زیست استان و زحمات شبانه روزی محیط بانان در حفظ پارک ملی گلستان قدردانی کرد.

پارک ملی گلستان بزرگ ترین و قدیمی ترین پارک ملی کشور با مساحت ۹۱ هزار و ۸۹۵ هکتار در شهرستان گالیکش در شرق استان گلستان و غرب استان خراسان شمالی واقع است که در سال ۱۳۵۴ به عنوان ذخیرگاه زیست کره در زمره ۵۰ ذخیرگاه بیوسفری جهان در فهرست یونسکو ثبت شد.

این پارک دارای سه نوع آب و هوای متفاوت خشک، نیمه خشک و نیمه مرطوب است و همین ویژگی باعث شده این پارک دارای پوشش گیاهی متنوع از استپ خشک تا جنگل انبوه باشد.

گونه‌های جانوری این پارک شامل آهو، پلنگ، تشی، خرس قهوه ایی، خرگوش، حشره خورها، راسو، روباه، روباه ترکمنی، رودک، سمور جنگلی، سیه گوش، شوکا، شنگ، قوچ و میش، کل و بز، گراز، گربه پالاس، گرگ، مرال، سمندر، قورباغه جنگلی، وزغ سبز، لاک پشت چهار چنگالی، مارمولک بی پا، مار آبی، مار قیطانی، گرزه مار و افعی قفقازی است.

گلستان در سال ۱۳۵۴ نخستین پارک ملی ایران شد که در فهرست میراث جهانی یونسکو به عنوان یکی از ۵۰ ذخیره‌گاه زیست محیطی کره زمین به ثبت رسیده است.