عذرخواهی مولانا گرگیج/ توهین به اهل بیت حرام است

امام جمعه اهل سنت آزادشهر در بیانیه ای از سوء تفاهم ایجاد شده پیرامون سخنان روزهای اخیر خود عذرخواهی و بر ضرورت وحدت بین مسلمانان شیعه و سنی تأکید کرد.

به گزارش ساجد خبر، مولانا محمدحسین گرگیج، امام جمعه اهل سنت آزادشهر و مدیر دارالعلوم فاروقیه گالیکش پیرو سخنرانی اخیر خود در نمازجمعه توضیحاتی ارائه کرده است.

توضیحات مولانا محمدحسین گرگیج در خصوص سخنرانی اخیر خود پیرو فضائل صحابه رسول الله (ص) در خطبه‌های نمازجمعه (۱۹ آذر ۱۴۰۰) است که وی بازنشر آن را نوعی تحریف و عوام فریبی از جانب برخی افراد و سو ء تفاهم دانسته و یادآور شده اهل سنتی که محبت رسول الله (ص) و خاندان پاک ایشان در دلش نباشد و از اعمالشان پیروی نکند اهل سنت نیست.

او در این اظهارات از سو ء تفاهم ایجاد شده عذر خواهی کرده است.

متن پیام بدین شرح است:

با سلام بر محضر عزیزان در فضای مجازی، در خطبه‌های این هفته (۱۹ آذر ۱۴۰۰) مطالب جامعی مطرح شدند که فایل تصویری آن موجود است، از آن رو ما خود را از ارادتمندان و عاشقان اهل بیت (رضوان الله تعالی علیهم اجمعین) می‌دانیم و این ارادت بار‌ها در خطبه‌های جمعه، نوشتارها، گفتار و مصاحبه‌ها بیان شده است.

محبت اهل بیت و صحابه رسول الله (ص) جزو ایمان قلبی اینجانب است؛ توهین به اهل بیت پیامبر اعظم (ص) حرام و کفر است؛ علت سخنرانی بنده نصب بنر‌های توهین آمیز در کوچه وخیابان‌ها و برخی از سخنان تفرقه افکن در ایام فاطمیه است؛ هزاران بار به خدا پناه می‌برم که در دل اینجانب نسبت به خاندان رسول گرامی (ص) و سُلاله پاکش، کینه، کدورت، عداوت باشد و یا اهانتی روا دارم. به گفته سعدی «خدایا به حق بنی فاطمه، که با قول ایمان بُود خاتمه»

برخی افراد از روی قصد و غرض از احساسات مذهبی مردم سو استفاده کرده و کلام و مطالب بنده را تحریف و یا برش می‌زنند که در شرایط حساس کنونی کشور اجازه نخواهیم داد کسانی موجبات تفرقه بین اهل سنت و اهل تشیع را ایجاد کنند.

در پایان یادآور می‌شوم اهل سنتی که محبت رسول الله (ص) و خاندان پاک ایشان در دلش نباشد و از اعمالشان پیروی نکند اهل سنت نیست و اگر سو تفاهمی از سخنان اینجانب پیش آمده از همه عزیزان عذر خواهی می‌کنم.

در روزهای گذشته  اظهارارت مولانا گرگیج باعث اعتراض و گلایه مسلمان شیعه و سنی شده بود.

آخوند عبدالرزاق رهبر امام جمعه آق‌قلا در واکنش به صحبت های مولوی گرگیج گفت: راه کسب شهرت اهانت به مقدسات نیست،مقصر خودمانیم که به چنین افرادی بها می‌دهیم، قطعا این افراد از خارج از کشور خط می‌گیرند.

امام جمعه سنندج هم در این باره گفت: توهین به اهل بیت (ع) حرام شرعی است، کسانی که به مقدسات توهین می‌کنند عامل بیگانگان هستند.

آخوند قربان‌محمد اونق امام جمعه بندرترکمن گفت: طرح چنین مسائلی درست نیست. من از اظهارنظر برخی از علما تعجب و ابراز تاسف می‌کنم.