آب شرب شهرستان رامیان تا ۱۵ سال آینده تامین است/ هیچ مشکلی در تامین آب رامیان وجود ندارد

مدیرعامل آب منطقه‌ای گلستان گفت: دو حلقه چاه در این شهرستان که در سال‌های گذشته پلمب شده بود در حال تجهیز و برگرداندن آن به شبکه توزیع بوده و با تجهیز مخزن ۲ هزار مترمکعبی تا سال آینده وارد مدار شده و آب شرب شهرستان و بخشی از آب کشاورزی آن نیز تا ۱۵ سال آینده تامین و هیچ مشکلی در این رابطه وجود نخواهد داشت.

به گزارش ساجد خبر، سیدمحسن حسینی مدیر عامل آب منطقه‌ای گلستان در این خصوص امروز در گفت و گو با خبرنگار فارس در گرگان از طرح جامع آبرسانی در شهرهای رامیان و آزادشهر در دو دوره میان‌مدت و بلندمدت خبر داد و اظهار کرد: مصوبه طرح جامع آبرسانی به شهرهای رامیان، خان‌ببین، آزادشهر و روستاهای مسیر آن در سال ۱۳۸۹ از شرکت آبفای کشور گرفته و موافقت‌نامه آن شروع شده است، این طرح در دو دوره میان‌مدت و بلندمدت طراحی شده که در دوره میان‌مدت طرح آبرسانی به این شهرها و روستاهای مسیر در افق ۱۴۰۰ است.

وی تصریح کرد: در طرح میان‌مدت ۱۲ حلقه چاه با مخزن  ۳۱ هزار مترمکعبی در نظر گرفته شده که منابع تامین‌کننده اصلی آن آب‌های زیرزمینی، رودخانه «قره‌چای» و آب‌خوان‌های پایین‌دست است.

مدیر عامل آب منطقه‌ای گلستان خاطرنشان کرد: در دوره میان‌مدت و افق ۱۴۰۰ بیشتر چاه‌ها برای تامین آب شرب «رامیان»، «زینب‌آباد» و «آزادشهر» بوده و در این راستا چهار حلقه چاه در شرق و جنوب شهر آزادشهر، دو حلقه چاه در رامیان و سه حلقه چاه در حوالی شهرک صنعتی رامیان برای تامین آب شرب روستای «زینب‌آباد» و بالادست و چند حلقه چاه برای خان‌ببین در نظر گرفته شده که تاکنون حفاری شده است.

* در دوره بلندمدت ۵۰ درصد از حلقه‌های  چاه آب شرب رامیان حذف خواهد شد

حسینی گفت: عمده آب‌های زیرزمینی در آب‌خوان‌ها در مسیر رودخانه‌ها قرار دارد و چاه‌های آب شرب از منابع آب‌های زیرزمینی استحصال می‌شود که توان بالا و طول عمر مناسبی داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه در دوره بلندمدت ۵۰ درصد از حلقه‌های  چاه آب شرب حذف خواهد شد، بیان کرد: با توجه به اینکه منابع آب‌های زیرزمینی میدان‌ منفی دارد در طرح جامع آبرسانی در دوره بلندمدت ضمن ۵۰ درصد از حذف چاه‌های حفاری شده برای تامین آب شرب، از آب سدها برای تامین آب شرب در درازمدت استفاده خواهد شد‌، تامین آب شرب رامیان در بلندمدت از سد «قره‌چای» و بخشی از آب شرب آزادشهر از سد «نرماب» تامین می‌شود.

مدیر عامل آب منطقه‌ای گلستان از طرح آبرسانی دو شهر رامیان و آزادشهر با احداث دو مخزن خبر داد و گفت: در طرح تامین آب شرب دو شهرستان آزادشهر و رامیان سه حلقه چاه برای تامین آب شرب آزادشهر و قسمتی از شهر رامیان و روستای «زینب‌آباد» با یک مخزن ۱۰ هزار مترمکعبی و دو حلقه چاه برای تامین آب شرب رامیان با یک مخزن ۲ هزار مترمکعبی برای اتصال به شبکه توزیع احداث می‌شود.

* نیاز آب شرب شهرستان رامیان ۶۴ لیتر بر ثانیه بوده که در حال حاضر بیش از ۷۰ لیتر بر ثانیه آب شرب در این شهرستان تولید می‌شود

وی ادامه داد: طبق مصوبه شرکت آب و فاضلاب کشور و براساس معیارهای تامین آب مانند سرانه مصرف و جمعیت نیاز آب شرب شهرستان رامیان ۶۴ لیتر بر ثانیه بوده که در حال حاضر بیش از ۷۰ لیتر بر ثانیه آب شرب در این شهرستان تولید می‌شود.

حسینی خاطرنشان کرد: در حال حاضر دو حلقه چاه در این شهرستان که در سال‌های گذشته پلمب شده بود در حال تجهیز و برگرداندن آن به شبکه توزیع بوده و با تجهیز مخزن ۲ هزار مترمکعبی تا سال آینده وارد مدار شده و آب شرب شهرستان و بخشی از آب کشاورزی آن نیز تا ۱۵ سال آینده تامین و هیچ مشکلی در این رابطه وجود نخواهد داشت.