وعده مسئولان برای آبگیری سد نرماب گلستان محقق نشد/چشم انتظاری ۵۵۰ هزار نفر در شرق استان ادامه دارد

آبگیری و بهره‌برداری کامل از سد نرماب، مشکل آب شرب بیش از ۵۵۰ هزار نفر در شرق استان گلستان برطرف می‌شود؛ سدی که قرار بود پایان خردادماه امسال آبگیری آن آغاز شود اما این اتفاق رخ نداد.

به گزارش ساجد خبر، به نقل از ​تسنیم از گرگان، منابع آب شرب در استان گلستان به‌شدت و تماماً وابسته به منابع زیرزمینی است و خشکسالی اثر بسیار شدیدی بر روند تأمین آن داشته و دارد. با افت ۵ متری سطح سفره‌های آب زیرزمینی، مشکل تأمین آب برای شهرها و روستاهای استان بیشتر از سال‌های گذشته شده است.

از طرفی عمده منابع آبی استان نیز در محدوده جنوبی و میانی استان واقع شده و مناطق‌شمالی استان نیز فاقد هرگونه منبع برای تأمین آب است، همه این شرایط دست به دست هم داده تا امسال مردم گلستان، طعم تلخ خشکسالی را بیشتر از هر زمان دیگری احساس کنند.

شرق گلستان سال‌هاست که منتظر تکمیل و افتتاح بزرگترین سد مخزنی استان گلستان است؛ سد نرماب که قرار است مشکل کمبود آب شرب ۴ شهر و ۱۳۰ روستا را برطرف کند. در کنار آن با اجرا و تکمیل شبکه آبیاری و زهکشی این سد نیز ۲۸ هزار هکتار از اراضی پایین دست آن سیراب خواهد شد.

نرماب که در سال ۹۱ کلنگ زنی شده بود، به عنوان بزرگترین پروژه عمرانی در استان گلستان باید طبق برنامه زمان‌بندی در سال ۹۶ بهره‌برداری می‌رسد اما عدم تحقق تعهدات دولت در این پروژه و تخصیص نیافتن به‌موقع اعتبارات سبب شد تا عملیات اجرایی آن همچنان ادامه داشته باشد.

اهمیت این سد در کنار رفع مشکل کمبود آب شرب و کشاورزی؛ اثربخشی آن در مدیریت سیلاب‌های احتمالی است تا حدی که کارشناسان و مسئولان استان از جمله استاندار گلستان معتقدند که اگر این سد در زمان مقرر به بهره برداری می‌رسید خسارت ۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومانی سیلاب به این استان در سال ۹۸ به نصف کاهش پیدا می‌کرد.

هادی حق‌شناس، استاندار گلستان در آخرین اظهاراتش درباره آبگیری سد نرماب گفته بود آبگیری نرماب تا پایان خردادماه انجام می‌شود. حالا اما از این وعده استاندار یک‌ماه گذشته است. پس از آن گفته شد این سد با تأخیر، در تیرماه آماده آبگیری می‌شود اما تیرماه هم به پایان رسید و آبی وارد مخزن سد نرماب نشد.

شرکت آب منطقه‌ای استان هم اخیراً اعلام کرده به زودی مرحله آبگیری سد نرماب آغاز می‌شود ولی روستای جنگلده پایین که در کاسه سد واقع شده هنوز به طور کامل به محل جدید منتقل نشده است؛ هرچند گفته می‌شود شروع آبگیری سد مشکلی برای ساکنان این روستا ایجاد نمی‌کند اما مردم بسیار نگران هستند.

اما آیا آبگیری این سد پایانی بر تشنه‌کامی صدها هزار نفر از مردم شرق استان خواهد بود؟ رمضانعلی سنگدوینی، عضو کمیسیون انرژی و عضو مجمع نمایندگان گلستان در مجلس در این باره اظهار داشت: اگر سد نرماب چند سال پیش به بهره‌برداری می‌رسید؛ این روزها که درگیر خشکسالی و کم آبی هستیم می‌توانستیم از آن برای رفع بخشی از کمبود آب شرب در شرق استان استفاده کنیم.

وی گفت: البته با آبگیری این سد که مسئولان درباره آن صحبت می‌کنند مشکل آب شرب و کشاورزی مردم برطرف نمی‌شود و تا زمانی که شبکه سد اجرا نشود، آبگیری به تنهایی نمی‌تواند گره گشای مشکلات باشد.

عضو مجمع نمایندگان گلستان با بیان اینکه کمبود و قطعی‌های آب و برق مشکلات زیادی برای مردم به‌وجود آورده است، افزود: با این‌حال مردم گلستان از دولت انتظار دارند تا این سد را که باید چند سال پیش افتتاح می‌شد را به اتمام برساند.