حفر ۵ حلقه چاه تا پایان خرداد در گلستان

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای گلستان گفت: در راستای برطرف کردن مشکلات کم آبی گلستان تا پایان خرداد 5 حلقه چاه در شرق گلستان حفر می شود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ساجد خبر، سید محسن حسینی، مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای گلستان، میزان آب تجدید پذیر در گلستان را سالانه دو و نیم میلیارد متر مکعب اعلام کرد و گفت: باتوجه به جمعیت دو میلیون نفری گلستان در طول سال به هر فرد گلستانی هزار و ۲۵۰ متر مکعب آب می رسد که در مقایسه با استان های همجوار و کل کشور میزان سرانه آب در استان بسیار کم است.
وی از افزایش نیم درجه سانتی گراد دما در ارتفاعات و دشت ها خبر داد و افزود: نسبت به آمارهای ۴۵ ساله میزان بارندگی در ۸ ماه سال آبی که گذشت با ۳۰ در صد کاهش مواجه بوده است که این موضوع در میزان روان آب رودخانه ها بسیار تاثیر گذار است.
حسینی ادامه داد: استان گلستان جزو استان های کم آب کشور محسوب می شود که باید در بخش کشاورزی تدابیری جدی اندیشیده شود.
او گفت: طبق آمارهای اعلام شده در ۸ ماه سال آبی که گذشت در بخش رودخانه های سر شاخه با کاهش ۵۰ درصدی و در بخش رودخانه های بزرگ مانند قره سو، گرگان رود و اترک با کاهش ۸۰ درصدی آب مواجه بودیم.
وی ادامه داد: در بخش آب های زیر زمینی طبق برآوردها باید ۲۰۰ میلیون متر مکعب آب به آبخوان های استان تزریق می شد که این اتفاق بر اثر کاهش بارندگی و افزایش دما رخ نداد.
مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای گلستان گفت: امسال در بخش کشاورزی ۳۵ هزار هکتار از اراضی گلستان فاقد آب هستند.
وی از حفر ۵ حلقه چاه تا پایان خرداد در شرق گلستان خبر داد و افزود: در راستای برطرف کردن مشکلات کم آبی گلستان تا پایان این ماه دو حلقه چاه در یک مرحله و سه حلقه دیگر در مرحله بعدی حفر خواهد شد.
وی با بیان اینکه امسال سد میرداماد ۶۰ کلاه گرگان ردیف اجرایی پیدا کرد، گفت: اعتباری که وزارت نیرو برای این طرح درنظر گرفته بود مبلغ ۴ میلیارد تومان بود که این رقم در مجلس به ۱۴ میلیارد تومان رسید.
حسینی ادامه داد: با راه اندازی این سد ۸ میلیون متر مکعب آب مورد نیاز گرگان تامین می شود.