با حضور جمعی از مسئولان؛

اولین خانه موزه روستایی گلستان راه اندازی شد

همزمان با هفته میراث فرهنگی، اولین خانه موزه روستایی استان گلستان با عنوان پِرسیان در روستای فارسیان شهرستان آزادشهر افتتاح شد.

به گزارش پایگاخ خبری تحلیلی ساجد خبر، اولین خانه موزه روستایی استان گلستان با عنوان پِرسیان شامگاه یکشنبه با حضور محمدرضا کارگر، در روستای فارسیان شهرستان آزادشهر افتتاح شد.

اولین خانه موزه روستایی استان در چهارچوب موزه محلی با رویکرد ارائه تاریخ و تمدن منطقه به بازدیدکنندگان داخلی و خارجی با استفاده از مصالح بوم آورد، در فضای مجموعه اقامتگاه بوم‌گردی رضا پارسیان در روستای فارسیان تجهیز و راه‌اندازی شده است.

در این خانه موزه روستایی حدود ۱۰۰ اثر از جمله طیف متنوعی از ادوات کشاورزی، آلات و ادوات زندگی روزمره در داخل و خارج منزل، صنایع‌دستی، ادوات ریسندگی و بافندگی و غیره عمدتاً متعلق به اواخر دوره قاجار و پهلوی اول در معرض نمایش قرار گرفته است.

مدیرکل موزه‌ها و اموال منقول تاریخی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در این آیین اظهارکرد: خانه موزه روستایی پرسیان جزو گروهی از خانه موزه ها است که به عنوان مکانی برای نمایش اشیائی که بیشتر جنبه مردم شناسی دارد و همچنین معرفی سبک زندگی مردم از گذشته تا حال، راه اندازی می شود.

محمدرضا کارگر افزود: بخشی از مجموعه پرسیان علاوه بر کاربری اقامتی به عنوان اقامتگاه بوم گردی، برای معرفی فرهنگ گذشته و نحوه زندگی مردم منطقه اختصاص داده شده است که می تواند عاملی برای جذب گردشگر باشد.

وی بیان کرد: ایجاد این گونه خانه موزه های روستایی زمینه احیا فرهنگ جامعه را در یک منطقه فراهم می سازد که بسیار ارزشمند است.

کارگر تصریح کرد: در اقامتگاه های بوم گردی به رفتارهای گذشتگان که جزئی از فرهنگ مردم است مانند آداب و رسوم میزبانی از مهمان و فرهنگ مهمان نوازی مناطق مختلف کشور پرداخته می شود.