حجت‌الاسلام رئیسی پس از ثبت‌نام در انتخابات:

من رقیب «ناکارآمدی» هستم/ بانیان وضع موجود و شریکانشان مدعی تغییر نباشند

حجت الاسلام سید ابراهبم رئیسی گفت: من خود را رقیب فساد و ناکارآمدی می‌دانم. من رقیب جناح‌ها نیستم.

به گزارش ساجد خبر، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی پس از ثبت نام در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، با حضور در جمع خبرنگاران، گفت: ابتدا لازم می‌دانم از دست‌اندرکاران امر انتخابات در حوزه اجرایی و نظارت و همچنین از شما اصحاب رسانه و دست‌اندرکاران عرصه خبر تشکر کنم.

وی ادامه داد: همچنین از مردم عزیز کشورمان در جای‌جای کشور که برای حضور بنده در انتخابات دعوت کردند و نیز از گروه‌ها و تشکل‌های روحانی، اساتید دانشگاه، دانشجویان، کارگران و سرمایه گذاران، کارآفرینان و همه مردان و زنان تشکر می‌کنم که برای اجابت دعوت آن‌ها که به اشکال مختلفی این دعوت را تکرار کردند به عرصه آمدم.

رئیس قوه قضاییه بیان کرد: برخی از عزیزان و دغدغه‌مندان به دلیل حساسیت و مهم بودن امر قوه قضاییه تاکید کردند که کار تحول باید در قوه قضاییه ادامه پیدا کند و امر مبارزه با فساد و اجرای عدالت تداوم پیدا کند و دغدغه این را داشتند که وضعیت دستگاه قضایی چه خواهد شد.

وی اظهار داشت: من به همه این عزیزان عرض می‌کنم باید از همه شما بابت دغدغه هایتان تشکر کنم. این دغدغه، دغدغه درستی است، اما در کنار مهم بودن امر قوه قضاییه، با یک امر اهمی مواجهیم و آن مسئله قوه مجریه است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: دیدن وضعیت معیشت و مشکلات آنان، بیکاری و گرانی، سفره مردم و وضعیت اقتصادی جامعه و معیشت مردم دغدغه جدی برای انسان ایجاد می‌کند و برخی از ناامیدی‌هایی که امروز در بخش‌هایی از جامعه در حال رخ نمایی است، می‌تواند در یک دولت قوی این ناامیدی‌ها تبدیل به امید شود.

وی یادآور شد: می‌توان با همین امکانات و نیروی انسانی متراکم و جوان کشور و با همان ذخایر مادی و معنوی که کشور بحمدالله از آن برخوردار است، دغدغه‌ها و درد و رنج مردم را کاهش داد و ناامیدی را تبدیل به امید کرد.

آیت الله رئیسی خاطرنشان کرد: حضور بنده در این عرصه اجابت دعوت مردم عزیزمان و نخبگان و همه کسانی است که امروز دغدغه وضعیت کشور را دارند؛ بخصوص دغدغه وضعیت اداری و اقتصادی کشور را دارند. اگرچه گروه‌های سیاسی و تشکل‌ها و مردم عزیزمان بسیار گفتند و دعوت کردند لکن حضورم در عرصه به صورت مستقل است.

وی تاکید کرد: حضور بنده نافی حضور هیچ‌کس نیست. کسانی که احساس تکلیف کرده و می‌خواهند در این عرصه حضور پیدا کنند، وظیفه خود را انجام دهند، آنچه ما می‌خواهیم پیگیری کنیم مسئله یک تحول است. حقیقتاً در همه مسائل اجرایی کشور، این تحول یک ضرورت اجتناب ناپذیر است که باید اتفاق بیفتد و ما به حضور و نقش آفرینی عموم مردم در این تحول نیازمند هستیم.

همه مشارکت کنند حتی کسانی که به هر دلیلی ناامید هستند

وی یادآور شد: می‌توان با همین امکانات و نیروی انسانی متراکم و جوان کشور و با همان ذخایر مادی و معنوی که کشور بحمدالله از آن برخوردار است، دغدغه‌ها و درد و رنج مردم را کاهش داد و ناامیدی را تبدیل به امید کرد.

آیت الله رئیسی خاطرنشان کرد: همه مشارکت کنند حتی کسانی که به هر دلیلی ناامید هستند، بیایند و در انتخابات شرکت کنند. من به مردم و همه کسانی که در جای جای کشور با هر سلیقه و خواسته سیاسی هستند، تاکید می‌کنم که بیایند و در انتخابات شرکت کنند.

وی با تاکید بر اینکه من خود را رقیب فساد، ناکارآمدی و اشرافی گری می‌دانم، بیان کرد: من رقیب جناح‌های سیاسی و رقیب این گروه و آن گروه نیستم. من رقیب ناکارآمدی هستم و در این میان حتماً می‌دانم همچنان که در دستگاه قضایی از همکاری مردم و دانشگاه‌ها و حوزه‌ها و بخش‌های مختلف بهره‌مند بودم، در این عرصه نیز به حول و قوه الهی بهره‌مند خواهیم شد.

آیت الله رئیسی گفت: حضور ما باید منجر شود به انسجام گروه‌های مختلف، جناح‌ها و همه کسانی که دغدغه مردم، دین و ارتقای کشور به جایگاه بایسته و شایسته را دارند؛ لذا معتقدم هیچ بن بستی در اداره امور کشور وجود ندارد. همه امکانات در این کشور وجود دارد و باید یک مدیریت جهادی و کارآمد در این رابطه وجود داشته باشد تا مسائل شکل بگیرد.

بانیان و شرکای وضع موجود نمی‌توانند تغییر دهنده وضع موجود باشند

وی خاطرنشان کرد: این را هم باور دارم که بانیان و شرکای وضع موجود نمی‌توانند تغییر دهنده وضع موجود باشند. باید کسانی باشند که حقیقتاً به تحول و تغییر عقیده‌مند باشند لذا از مردم عزیزمان می‌خواهم در این میدان هرکدام خانه خود را یک ستاد انتخاباتی کنند. من نه بنای ستادهای انتخاباتی آن‌چنان دارم و نه امکان مالی دارم که در این رابطه بخواهم خرج کنم؛ به هیچ وجه.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: مردم و کسانی که در بخش‌های مختلف دعوت کردند خودشان در ستادهای مردمی و خودجوش تشکیل می‌دهند به عنوان اینکه هر خانه یک ستاد خواهد بود، تلاش می‌کنند و امیدواریم با حضور و نقش دادن به مردم بتوانیم مشکلات را حل کنیم و حتماً در بستر گام دوم نمی‌تواند وضعیت کشور و وضعیت معیشتی مردم این باشد که ما الآن شاهد آن هستیم.

وی گفت: ما با همکاری مردم و با همت همگان ان‌شاءالله دولتی مردمی و با تحول در بحث‌های مختلف اجرایی، ایرانی قوی را خواهیم داشت. این تحول و این دولت به عنوان دولت مردمی ان‌شاءالله آنچه رقم خواهد زد ایرانی قوی خواهد بود.

برنامه ما با همه کشورهایی که قصد دشمنی با ما را نداشته باشند، تعامل خواهد بود

آیت الله رئیسی در پاسخ به سؤالی درباره برنامه سیاست خارجی که برای دولت آینده خود مد نظر دارد، گفت: برنامه سیاست خارجی ما، سیاست نظام جمهوری اسلامی تعامل با همه کشورها به ویژه همسایگان خواهد بود، برنامه ما با همه کشورهایی که قصد دشمنی با ما را نداشته باشند، تعامل خواهد بود، دوستانه و عزتمندانه و مقتدرانه خواهد بود.

وی تاکید کرد: بنده قبل از حضورم در ستاد انتخابات کشور بیانیه‌ای را صادر کردم حتماً خبرنگاران عزیز و اصحاب رسانه در جریان ابعاد این بیانیه هستند و برخی از مواردی که در این وقت فشرده نمی‌توان بیان کرد در آن بیانیه به آن‌ها پرداخته‌ام نسبت به مسائل خارجی، تولید، اقتصاد به عنوان مسائل مهم که محوری‌ترین مسائل ماست، موارد اقتصادی و معیشتی و به ویژه رفع بیکاری مردم و اشتغال جوانان به نحوی در آن بیانیه مورد توجه قرار گرفته است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به این سؤال که برای حضور در انتخابات برنامه ریزی داشتید و یا ناگهانی تصمیم گرفتید، گفت: تمام انتظار من این بود که در این میدان، عزیزی غیر از من حضور یابد، زیرا من کار مهمی داشته و دارم و مأموریتی مهم و سنگین.

وی افزود: از روز اول هم تلاش کردم این بخش را بخشی امیدوار کننده بسازم. نگاه‌های مردم عزیز هم در این رابطه شاهد است و اینکه تلاش‌هایی در این رابطه انجام شد. اما همین طور که به ایام انتخابات نزدیک شدیم، احساس من این شد که این همه درخواست‌ها که از سراسر کشور می‌رسد، و جامعه نخبگانی و دغدغه‌مند هستند، به نحوی دارند برای من یک مسئولیت جدی ایجاد می‌کنند که دیگر جای راحت طلبی و عافیت طلبی نیست.

وی بیان کرد: من در این قوه کارهای بسیار مهمی بر عهده دارم، اما از این قوه اهمیتش بیشتر حوزه دستگاه اجرایی است. می‌دانید و می‌دانیم در دستگاه اجرایی است که بسترهای فسادزا اصلاح می‌شوند و فساد از ریشه خشکانده می‌شود و بسیاری از ناکارآمدی‌ها اگر به کارآمدی‌ها تبدیل شود ما ناهنجارهای اجتماعی و اقتصادی را در جامعه نخواهیم داشت.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: حل خیلی از مسائل در دستگاه اجرایی می‌تواند از مسائل در دستگاه قضایی بکاهد و از پرونده‌ها کاسته شود. اگر امور در جای خودش انجام شود ما بسیاری از ناهنجاری‌هایی که می‌دانیم امروز مردم دغدغه‌مند هستند، امروز این ناهنجاری‌های اجتماعی و اقتصادی را نخواهیم داشت.

وی بیان کرد: لذا ما دستگاه اجرایی را اهم می‌دانیم. من در این حضورم در حقیقت نه به دنبال پست و مقام و جایگاه قدرت هستم و نه اینکه بخواهم با این جایگاه و مسئولیت بر قدرت و جایگاه خود بیفزایم. در این رابطه آنچه من قصد کرده‌ام ان‌شاءالله برای خداوند، پاسخ به خواسته و دعوت مردم و ان‌شاءالله گره گشایی از مشکلات مردم خواهد بود.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: برنامه من این بود که به این عرصه و صحنه نیایم. بنده به خیلی از افرادی که از من سؤال می‌کردند، به آن‌ها پاسخ می‌دادم با توجه به جایگاهم در دستگاه قضایی نمی‌خواهم شرکت کنم، اما وضعیت عرصه طوری پیش رفت که این مسئولیت به عهده من افتاد به نحوی که احساس کردم در این رابطه اگر در این رابطه بخواهم شانه از زیر بار خالی کنم، فرار از مسئولیت و خدمتگزاری برای مردم خواهد بود.

وی درباره اعضای کابینه خود گفت: اجازه دهید این موراد را در فرصت‌های آتی خدمت تان عرض کنم؛ و مشخص شود شرایط به چه نحوی خواهد بود.

آیت الله رئیسی درباره اینکه مردم ستادها را به خانه ببرند، چه انتظاری از مردم دارید، گفت: من عرض کردم بانیان و شرکای وضع موجود نمی‌توانند مدعی تغییر وضع موجود باشند مردم از وضع موجود گله‌مند هستند و ناامیدی مردم در حال افزایش است که باید به این وضعیت پایان داد.

من خود را از مردم، با مردم و در مردم می‌دانم

وی افزود: نکته دوم اینکه حضور مردم برای این است که من خود را از مردم، با مردم و در مردم می‌دانم. حل مسائل را در گرو حضور مردم می‌دانم لذا حضور مردم، نخبگان و همه اقشار از هر جناحی، خودشان را به گروه و جناح خاصی منتسب ندانند و این طور فکر نکنند، قضیه اداره کشور جناح نمی‌شناسد و خط و گره سیاسی خاص نمی‌شناسد و باید حرکتی مردمی و دولتی مردمی برای شکل‌گیری ایرانی قوی، ان‌شاءالله.

وی درباره اینکه اگر شکست بخورید به دستگاه قضایی برمی گردید، افزود: من به شما بگویم‌ای عزیز جوانم کسی که برای انجام وظیفه‌اش به میدان می‌آید، برای او هرگز شکست معنا دارد و انجام وظیفه به‌هرحال پیروزی است.