افزایش تنش آبی در گلستان؛ کاهش ۳۶ درصدی بارندگی‌ها

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گلستان با اشاره به افزایش تنش آبی و خشکسالی شدید در استان، گفت: میزان بارش در استان نسبت به سال گذشته ۳۶ درصد کاهش داشته و براساس پیش‌بینی‌ها در سال ۱۴۰۰ شاهد خشک ترین سال نیم قرن اخیر در صورت تداوم کم بارشی‌ها هستیم.

به گزارش ساجد خبر، سید محسن حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در  گرگان  با اشاره به افزایش تنش آبی در استان، اظهارداشت: وضعیت بارش در استان گلستان نسبت به سال گذشته ۳۶ درصد و نسبت به دوره درازمدت ۳۲ درصد کاهش داشته و شرایط خشکی بر استان حاکم بوده است.

وی افزود: در ۲ ماه بهمن و فروردین با خشکسالی شدید در استان مواجه بودیم و در ۴۵ سال گذشته ۱۵ سال ترسالی، ۱۷ سال نرمال و ۱۳ سال خشکسالی بر استان حاکم بوده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گلستان گفت: در سال ۹۷ پربارش‌ترین سال نیم قرن اخیر و در سال ۱۴۰۰ با فاصله ۲ سال شاهد خشک ترین سال نیم قرن اخیر در صورت تداوم کم‌بارشی‌ها مواجه هستیم.

وی با اشاره به اثر خشکسالی بر منابع آب سطحی گفت: مقایسه حجم تجمعی آبدهی رودخانه‌های استان از مهر ۱۳۹۹ تا فروردین ۱۴۰۰ نسبت به دوره مشابه درازمدت، کاهش ۶۴ درصدی در رودخانه های اصلی و کاهش ۴۶ درصدی در سرشاخه‌ها را نشان می‌دهد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گلستان با بیان اینکه وضعیت بارش‌ها رواناب‌ها و آبخوان‌ها در استان،وضعیت مناسبی ندارد، گفت: با توجه به شرایط خشکسالی سال آبی جاری ، ممنوعیت کشت شالی و سایر محصولات پر آب طلب استمرار یابد.

وی اظهار کرد: با توجه به احتمال وقوع سیلاب‌های مخرب در سال‌های خشک تمهیدات لازم در خصوص مقابله با سیلاب‌های احتمالی پیش بینی شود.

پیشرفت بیش از ۸۴ درصدی بدنه سد نرماب

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گلستان گفت: برای آبگیری در خرداد ماه امسال، بدنه بزرگ ترین و مهم ترین سد در حال ساخت استان پیشرفت بیش از ۸۴ درصدی داشته است.

حسینی اظهار کرد: تاکنون حجم خاکریزی بدنه سد ۵.۸۸ میلیون مترمکعب است و حجم باقیمانده کل ۱.۳۲ میلیون مترمکعب است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گلستان بیان اینکه این سد در سال جاری آبگیری اولیه آن آغاز می‌شود، گفت: حجم باقیمانده تا تراز آبگیری اولیه ۲۰۰ هزار مترمکعب است که تا زمان آبگیری به تراز لازم می‌رسد.