رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان:

فعالیت ۱۰۴۰ ماما در استان گلستان / هر ماما به ۵۰ زن باردار خدمات سلامت می دهد

فاضل با اشاره به اینکه در حال حاضر 1040 ماما در سطح استان در مراکز درمانی و بهداشتی و آموزشی فعالیت دارند که از این تعداد با توجه به 34000 زایمان در سال در استان کار مامایی را طاقت فرسا و سخت میکند.

به گزارش ساجد خبر، به نقل از گلستان ما ؛ همزمان باروز جهانی ماما طی مراسمی از ماماهای برگزیده ونمونه دانشگاه با حضور دکتر فاضل رییس دانشگاه،دکتر زرگران معاون درمان و دکتر جعفری معاون بهداشتی دانشگاه تجلیل شد.

 رییس دانشگاه علوم پزشکی گلستان مامایی را از جمله مشاغل سخت برشمرد و گفت:وظیفه ماما مسئولیت حفاظت از یک فرد نیست بلکه جان ۲ نفر در دست ماماست و این موضوع با توجه به شرایط سخت مادران باردار استرس را بر آنان بیشتر می کند .

فاضل با اشاره به اینکه در حال حاضر ۱۰۴۰ ماما در سطح استان در مراکز درمانی و بهداشتی و آموزشی فعالیت دارند که از این تعداد با توجه به ۳۴۰۰۰ زایمان در سال در استان کار مامایی را طاقت فرسا و سخت میکند.

سرپرست معاونت درمان دانشگاه نیز گفت: ماما واسطه بروز حادثه انگیزترین پدیده خلقت یعنی تولد نوزاد است.

 دکتر زرگران با اشاره به اینکه در دوران کرونا ماماها نیز پا به پای مدافعان سلامت جانانه ایستادند و از خودگذشتگی نشان داده اند گفت:از مجموع   ۳۰۳۰۰ بیمار بستری از ابتدای اسفند ۹۸ تاکنون بیش ۷۵۰ نفر مادران باردار بودند.

معاون بهداشتی دانشگاه نیز در ادامه به تاثیر شگرف و عملکرد خوب ماماها در سلامت خانواده اشاره کرد و گفت: ماماها به خصوص در سطح یک ارائه خدمت حداقل ۵ تا ۶ ماه با مادران باردار در ارتباط هستند و به آنها خدمت می دهند که این موضوع ارزش کار ماما را دو چندان میکند.

ناهید جعفری در ادامه گفت:هرماما در طول سال بطور متوسط به ۵۰ مادر باردار خدمات سلامت ارائه می دهند که این خود اثرات مثبت و عمیقی بر روی خانواده ها گذاشته می شود.

در پایان این مراسم از ۱۰۴ مامای نمونه دانشگاه به صورت ویدیو کنفرانس و تعداد ۲۰ نفر از ماماها به صورت حضوری ضمن رعایت دستورالعمل های بهداشتی با اهدا لوح تقدیر و شاخه گل تقدیر شد.