رئیس مرکز بزرگ اسلامی شمال کشور:

برای رسیدن به عید واحد مسلمین گفتگوهای علمی و پژوهشی استهلال اهمیت دارد

رئیس مرکز بزرگ اسلامی شمال کشور گفت: گفتگوهای علمی و پژوهشی استهلال برای رسیدن به عید واحد مسلمین حائز اهمیت است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ساجد خبر به نفل از به نقل از روابط عمومی مرکز بزرگ اسلامی شمال کشور، حجت الاسلام نورعلی دیلم در دومین جلسه ستاد استهلال مناطق قومی استان گلستان در آستانه حلول ماه شوال و عید سعید فطر در سالن وفاق مرکز اسلامی استان گلستان گفت: یکی از موضوعات مهمی که در قرآن کریم، احادیث نبی مکرم اسلام (ص) و بزرگان دین به آن توجه فراوان شده است مسئله استهلال می باشد که در امورات دینی و عبادی مسلمین به ویژه نمازهای پنج گانه، ماه رمضان، حج و عیدین و سایر اعمال دینی اهمیت بسیار زیادی برای مسملین دارد.

وی با تاکید بر استفاده از فرصت باقی مانده ماه رمضان و بهره مندی از برکات و فضایل این ماه مبارک، افزود: یکی از مباحث مهمی که در کشورمان و همچنین در استان گلستان در بین علمای شیعه و سنی مورد نظر و دقت هست موضوع استهلال است.

وی با بیان اینکه، احکام اسلام تابع یک سری قوانین است، گفت: اصول احکام اسلام ثابت و قطعی است و اگر در موضوعات اجتماعی بخواهیم اجتهاد یا تبیین کنیم باید به گونه ای باشد که دین مبین اسلام آن را بیان کرده باشد و با آن در تضاد نباشد.

حجت الاسلام دیلم گفت: اگر در مواقعی بجایی برسیم که موضوعی باعث وهن به اسلام و وهن به قرآن شود، در اینجا علمای اسلام باید راهکاری با توجه به اصول برای این موضوعات دینی و فقهی بدهند.

وی با بیان اینکه، موضوع استهلال از آن دست مباحثی است که جا برای گفتگو دارد، تصریح کرد: در این راستا علمای اسلام باید برای یک هدف مهمتر و بزرگ تر و برای مصالح کلی اسلام و مسلمین به جمع بندی برسند.

رئیس مرکز بزرگ اسلامی شمال کشور با اشاره به اینکه، در مبانی مسلمین بحث رویت یک موضوع قطعی است، گفت: ۳۰ روزه بودن ماه، موضوع شهادت ۲ مرد و قسم بر این شهادت مورد اشتراک و از اصول قطعی است و هیچ کسی نمی تواند آن را انکار کند اما موضوع استهلال یک موضوع مهم علمی می باشد که لازم است با رویکرد علمی و پژوهشی به آن توجه شود و باید در این زمینه نگاه علمی استهلال را در استان حاکم کنیم.

حجت الاسلام دیلم با اشاره به اینکه، امروز جوانان و روشنفکران جامعه از ما ایراد می گیرند و از آن طرف هم دشمن به دنبال مایوس کردن و ناکار آمد جلوه دادن حوزه های علمیه و روحانیت است، افزود: موضوع استهلال یکی از مصالح عالی امت اسلامی است و گفتگوهای علمی و پژوهشی استهلال برای رسیدن به عید واحد مسلمین اهمیت دارد.