رییس اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گنبدکاووس:

پیشنهاد تخصیص ۱۰ میلیارد ریال اعتبار برای تکمیل عملیات ساماندهی محوطه برج قابوس

رییس اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گنبدکاووس گفت: امسال نیز پیشنهاد تخصیص ۱۰ میلیارد ریال اعتبار برای تکمیل عملیات ساماندهی محوطه برج قابوس برای تصویب به کمیته برنامه ریزی شهرستان داده شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ساجد خبر، مریم آق آتابای در حاشیه این بازدید از برج قابوس با تاکید بر اهمیت مرمت و رفع آسیب‌های ایجاد شده در برج قابوس بویژه قسمت مخروطی، گفت: در کنار مرمت برج قابوس، اجرای پروژه ساماندهی محوطه این بنای تاریخی نیز در حال اجراست و سال گذشته ۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال برای زیباسازی، ایجاد فضای سبز و کاشت درختان اختصاص یافت.

در ادامه مدیر پروژه تهیه طرح جامع مرمت برج قابوس نیز گفت: از سال ۹۷ ارتباط علمی پایداری میان دانشگاه شهید بهشتی و پایگاه میراث جهانی گنبدقابوس آغاز شد و در طول سه سال گذشته تجربیات موفقی در بحث تصویرسازی شفاف‌تر از وضعیت فعلی این بنای تاریخی برای مداخله در مرمت آن به‌دست آمد.

هادی صفایی پور افزود: سال ۹۷ کار مطالعاتی دقیق همراه با مستندنگاری و اجرای عملیات فتوگرامتری، نقشه‌برداری و گردآوری اسناد و مدارک تاریخی آغاز و در طول یک سال همه اطلاعات پروژه آماده شد و در پروژه فعلی تیمی متشکل از همکاران باتجربه دانشگاه شهید بهشتی تهیه طرح مرمت با تمرکز بر پوسته خارجی قسمت مخروطی برج قابوس را در دستورکار قرار دادند.

عضو هیات علمی دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی افزود: عملیات مربوط به مستندنگاری و فن شناسی پوسته خارجی قسمت مخروطی برج قابوس شامل شناخت نظام ساختاری پوسته خارجی بنا و تهیه نقشه‌هایی از آجر چینی به صورت تک به تک اجرا شد و در مرحله بعد با اتکا به اطلاعات به‌دست آمده مرحله آسیب شناسی با انجام مجموعه مفصلی از مطالعات آزمایشگاهی پیش بینی شده اجرا می‌شود.