فرماندار و اعضای شورای تامین گنبدکاووس؛

رسانه‌ها برای افزایش مشارکت مردم در انتخابات تلاش کنند

فرماندار و اعضای شورای تامین گنبدکاووس در نشست با خبرنگاران و فعالان فضای مجازی این شهرستان ضمن مهم دانستن نقش و تاثیرگذاری رسانه‌ها در آگاهی بخشی به مردم از آنان خواستند برای ایجاد شور انتخاباتی و افزایش مشارکت مردم در انتخابات ۲۸ خرداد امسال تلاش کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ساجد خبر، زمسوولان گنبدکاووس روز یکشنبه در نشست هم اندیشی با اصحاب رسانه، فعالان فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی با موضوع انتخابات گفتند که مشارکت پرشور واجدان شرایط در انتخابات پیش‌رو علاوه بر نمایش مردم‌سالاری دینی، عزت و اقتدار نظام اسلامی را نیز به رخ جهانیان کشیده و توطئه دشمنان و معاندین انقلاب را نیز خنثی می‌کند.

فرماندار ویژه گنبدکاووس دراین نشست بابیان اینکه برگزاری انتخابات سالم، قانونمند با رعایت اصل بی‌طرفی و امانت‌داری، اعتماد و اعتقاد عمومی مردم نسبت به مجریان و ناظران انتخابات را افزایش می‌دهد، یادآور شد که میزان مشارکت مردم گنبدکاووس در انتخابات دوره دوازدهم ریاست جمهوری ۷۴ درصد و در مجلس یازدهم نیز ۶۳ درصد بود.

عبدالقدیر کریمی اضافه کرد: مجریان و ناظران انتخابات ۲۸ خرداد امسال در نظر دارند با رعایت اصول اشاره شده و با استفاده از همه ظرفیت‌ها بویژه رسانه‌ها، میزان مشارکت مردم گنبدکاووس در انتخابات پیش رو را افزایش دهند.

کریمی با ارائه آماری از میزان ثبت نام و تایید صلاحیت داوطلبان عضویت در شورای شهر و روستاهای گنبدکاووس گفت: درمجموع ۱۸۰ نفر ( ۱۴۹ مرد و ۳۱ زن) برای عضویت در شورای اسلامی ۲ شهر گنبد و اینچه برون ثبت نام کردند که ۲ نفر قبل از بررسی صلاحیت‌ها انصراف دادند و در نهایت پس از بررسی هیات اجرایی و نظارت، صلاحیت ۲۱ نفر (معادل ۱۱ درصد ثبت نام کنندگان) شامل ۱۷ مرد و چهار زن تایید نشد.

وی افزود: در حوزه روستاها نیز هزار و ۲۵ نفر در بخش مرکزی و ۱۹۱ نفر در بخش داشلی برون شامل هزار و ۱۵۱ آقا و ۶۵ خانم ثبت نام کردند که پنج نفر آنها قبل از بررسی صلاحیت‌ها انصراف دادند و در نهایت صلاحیت ۱۳ نفر شامل ۱۲ مرد و یک زن توسط هیات‌های اجرایی و نظارت تایید نشد.

فرماندار ویژه گنبدکاووس باتاکید بررعایت مرّ قانون انتخابات و تبلیغات بویژه مصوبات کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه در فضای مجازی توسط داوطلبان ثبت نامی شوراهای شهر و روستاها این شهرستان، از خبرنگاران و فعالان فضای مجازی خواست بر اجرای قوانین انتخاباتی و رفتار قانونمند داوطلبان نظارت داشته باشند.

وی، توجه به وحدت و همدلی بین اقوام و مذاهب در گنبدکاووس و مصالح و منافع ملی و مردم را خط قرمز متولیان برگزاری انتخابات در این شهرستان دانست و تصریح کرد: رعایت این خطوط قرمز بر منافع فردی، گروهی یا قومی ارجحیت دارد و همه باید مراقبت آن باشیم.

دادستان عمومی و انقلاب گنبدکاووس نیز دراین نشست، فلسفه و مسوولیت اجتماعی رسانه‌ها را آگاهی بخشی به جامعه و درچارچوب قانون اساسی، مبانی شرعی، اخلاقی، عرفی و وجدان دانست و گفت: این آگاهی بخشی که در حوزه‌های مختلف از جمله انتخابات صورت می‌گیرد باید به علم مخاطب بیفزاید و نه اینکه در او ایجاد شبهه کند.

سیدخسرو خلیلی افزود: رسانه‌ها باید با تولید محتوا آگاهی مردم نسبت به علت برگزاری انتخابات و تاثیر آن در سرنوشت مردم و نظام سیاسی، ضرورت حضور حداکثری در این عرصه مهم سیاسی را ارتقا دهند.

همچنین رییس اداره اطلاعات گنبدکاووس در این نشست گفت: حرمت قلم و آنچه که می‌نویسد تنها باید برای آگاهی بخشی صحیح به مردم و درچارچوب مصالح نظام و قانون باشد تا خدشه‌ای به امنیت و احساس آن بویژه در استان گلستان که اقوام و مذاهب آن الگوی وحدت، همبستگی و زندگی مسالمت آمیز در کشور هستند، وارد نشود.

واعظی افزود: امروز دشمنان و معاندان نظام جمهوری اسلامی برای ایجاد نارضایتی عمومی درجامعه، ناامید کردن مردم نسبت به نظام و حاکمیت و ایجاد تفرقه در بین اقوام و مذاهب تلاش زیادی می‌کنند که رسانه‌ها، خبرنگاران و فعالان فضای مجازی باید مراقب این توطئه‌ها باشند و از همسو شدن با آنان از طریق نشر یا بازنشر اخبار غیرموثق و یا مطرح کردن مسائل قومی و مذهبی پرهیز نموده و به تقویت نظام و حاکمیت کمک نمایند.

رییس پلیس فتا گلستان نیز در این نشست با اشاره به نقش و کارکرد فضای مجازی و استفاده ابزاری دشمنان برای تهدید نرم، هدایت جامعه و فروپاشی آن گفت: دشمنان از این ابزار و به شیوه القا و اقناع، دروغ پردازی، دعوت مردم به هنجارشکنی و ترویج مسائل غیراخلاقی، برای تضعیف آرمان‌ها و ارزش‌های نظام استفاده می کنند.

سرهنگ ابراهیم پرسا همچنین با اشاره به برخی تهدیدات فضای مجازی، برلزوم آگاهی مدیران کانال‌های شبکه‌های اجتماعی و مجازی و نیز داوطلبان عضویت در شوراهای شهر و روستا نسبت به محتوای جرایم رایانه‌ای تاکید کرد و افزود: درصورت تخلف از این قوانین پلیس فتا با همراهی دستگاه قضایی با متخلفان برخورد می‌کند.

انتخابات ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر، روستا و عشایر همزمان با سیزدهمین دوره رییس جمهوری، دومین میان دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری و نخستین میاندوره‌ای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی ۲۸ خردادماه امسال برگزار می‌شود.