معاون آبزي پروري اداره كل شيلات گلستان:

ورود نخستین محموله بچه میگو از جنوب کشور به گلستان

معاون آبزي پروري اداره كل شيلات گلستان گفت: نخستين محموله بچه ميگو از جنوب كشور، به تعداد 1 ميليون و 600 هزار قطعه جهت ذخيره سازي و توليد در مجتمع پرورش ميگو گميشان، وارد استان شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ساجد خبر، محمود سقلی با اعلام این خبر اظهار کرد: این محموله با رعایت کلیه پروتکل های بهداشتی و انجام آزمایشات مورد نیاز از سوی دامپزشکی برای ذخیره سازی در دومین سال پرورش پس از بیماری لکه سفید، در اختیار تولید کنندگان قرار گرفته است.

وی افزود: در سال جاری نزدیک به   ۱۳۲۰ هکتار از مزارع مجتمع پرورش میگو گمیشان زیرکشت این محصول می روند که با توجه به دستورالعمل های صادره کمیته فنی الزامات بهداشتی ، مزارع دارای نرسری می توانند برای هر هکتار بین ۲۵۰ تا ۳۵۰ هزار قطعه و مزارع بدون نرسری برای هر هکتار ۱۵۰ هزار قطعه، ذخیره سازی بچه میگو انجام دهند.

وی با اشاره به میزان نیاز استان به بچه میگو خاطر نشان کرد: در سال جاری نیاز مجتمع پرورش میگو گمیشان نزدیک به ۲۰۰ میلیون قطعه بچه میگو است که با توجه به وجود یک مرکز تکثیر در استان، بخشی از این نیاز به میزان حدود ۵۰ میلیون قطعه
می تواند از سوی این مرکز تامین گردد.

معاون آبزی پروری شیلات استان نقش نرسری را در بازماندگی بچه میگو بسیار تاثیرگذار دانست و تصریح کرد: ایجاد مراکز نرسری در مزارع پرورش میگو از اهمیت بسیار بالایی در میزان بازماندگی بچه میگو برخوردار است. چرا که با توجه به شرایط طبیعی استان، در ماه های انتقال و ذخیره سازی بچه میگو(فروردین و اردیبهشت) که دمای استان به زیر ۲۲ درجه می رسد، نیاز گونه وانامی میگو جهت تحمل شرایط بیرونی، به دمای ۲۵ درجه است که این شرایط در استخرهای نرسری برای میگوها فراهم می شود.

وی گفت: میگوها پس از ورود به استان، در استخرهای نرسری، با طی ۳۰ روز و رسیدن به وزن ۱ گرم کاملا آماده جهت ذخیره سازی در استخرهای پرورش می شود. این عمل علاوه بر وزن گیری میگو، بازماندگی بالای ۹۰ درصد را نیز به همراه دارد.

وی با بیان اینکه نخستین مرکز نرسری در مجتمع پرورش میگو گمیشان توسط بخش خصوصی راه اندازی شده است، اذعان داشت: یکی از مزارع بخش خصوصی امسال برای نخستین بار به صورت پایلوت، مرکز نرسری خود را با ظرفیت نگهداری ۲ تا ۳ میلیون لارو میگو، به مساحت ۴۵۰ مترمربع و با هزینه ای بالغ بر ۵ میلیارد ریال راه اندازی کرده است.

مهندس سقلی در خصوص ارائه تسهیلات به متقاضیان پرورش و فعالیت در امر آبزی پروری استان یادآور شد: با توجه به امضای تفاهم نامه سه جانبه بین شیلات، وزارت تعاون و استانداری گلستان، که در سفر دکتر جهانگیری معاون اول رئیس جمهور به استان، جهت حمایت از صنعت میگو، ماهیان خاویاری و صنایع وابسته، منعقد گردید، ۱۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به این صنعت اختصاص داده شده است که در حال حاضر متقاضیان زیادی جهت سرمایه گذاری و استفاده از این تسهیلات وجود دارند که در آینده نزدیک این تسهیلات در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت.

معاون آبزی پروری شیلات استان در پایان گفت: پیش بینی می شود امسال بین ۲۰۰۰ تا ۲۳۰۰ تن میگو در استان تولید گردد و همچنین با توجه به ۱۳۲۰ هکتار سطح زیر کشت در مجتمع میگو گمیشان، برای بالغ بر ۸۰۰ نفر به طور مستقیم و دو برابر این رقم به طور غیر مستقیم اشتغال زایی می شود.