رییس اداره پرورش ماهی در قفس اداره کل شیلات گلستان :

طرح پرورش ماهی در قفس یکی از ظرفیت‌های بکر دریای خزر است

رییس اداره پرورش ماهی در قفس اداره کل شیلات گلستان گفت: طرح پرورش ماهی در قفس یکی از ظرفیت‌های بکر دریای خزر در حوزه این استان به شمار می‌رود که سرمایه‌گذاری و توسعه پرورش آن در سال‌های اخیر بیشتر شده و آینده درخشانی در رونق اقتصادی سواحل نشینان منطقه دارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ساجد خبر، حسن مومن اظهار کرد: مطالعه این طرح مهم، در چهار منطقه “آشوراده، میانکله، خواجه نفس و عمق دریا” درحوزه استحفاضی استان گلستان انجام شده که در صورت استفاده از تمامی ظرفیت این پهنه‌ها، امکان تولید هشت هزار تن انواع ماهی در سال و اشتغال‌زایی برای حدود سه هزار نفر وجود دارد.

وی ادامه داد: اکنون ۱۰ شرکت در زمینه پرورش ماهی در قفس فعال هستند و حدود ۲۰ متقاضی دیگر در نوبت ارزیابی سرمایه‌گذاری آن‌ها توسط اداره کل شیلات گلستان برای صدور پروانه تاسیس و فعالیت قرار دارند.

مومن اضافه کرد: تمامی متقاضیان سرمایه‌گذاری پرورش ماهی در قفس استان گلستان از بخش خصوصی هستند ضمن اینکه استقبال از سوی متقاضیان بومی نیز روبه افزایش است.

رییس اداره پرورش ماهی در قفس اداره کل شیلات گلستان همچنین خواستار حمایت بیش از گذشته بانک‌های عامل استان در ارائه تسهیلات بانکی به سرمایه‌گذاران پرورش ماهیان در قفس برای تهیه اقلام مورد نیاز پرورش از جمله قفس، خرید بچه ماهی و قایق، شد.

به گفته وی، سال قبل ۵۸ قفس برای پرورش ماهی به دریا انداخته شده بود که امسال پیش بینی می شود این رقم به ۱۰۰ قفس افزایش یابد.

مومن افزود: متقاضیان سال قبل با پرورش ماهی در هر قفس ۱۲ متری حدود سه هزار و ۵۰۰ کیلوگرم ماهی از نوع قزل آلا آنهم فقط در نیمه سال دوم تولید کردند.

وی اضافه کرد: اکنون استقبال متقاضیان برای تولید ماهی در قفس بیشتر مربوط به ماهی قزل آلا به سبب داشتن رشد سریع می‌باشد.