دانشجویان علوم پزشکی گرگان به عملکرد دولت در مدیریت کرونا انتقاد کردند

جمعی از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی گرگان و کادر درمان در استان گلستان در نامه‌ای سرگشاده خطاب به دولتمردان، انتقادات جدی درباره مدیریت کرونا در ایران را مطرح کردند.

به گزارش ساجد خبر، به نقل از خبرگزاری دانشجو، جمعی از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی گرگان و کادر درمان در استان گلستان در نامه‌ای سرگشاده خطاب به دولتمردان، انتقادات جدی درباره مدیریت کرونا در ایران را مطرح کردند.

در این نامه آمده است:

با شروع و گسترش ویروس کرونا در اقطار جهان، نظام‌های مختلف دنیا با چالش‌های عمیق و اساسی مواجه شد. نظام‌های سیاسی در کنترل گسترش این ویروس، نظام‌های اقتصادی در مقابله با موج‌های مخرب ناشی از اثرات اقتصادی این ویروس، نظام‌های اجتماعی در اقناع و همراه کردن افکار عمومی برای مقابله با این ویروس و از همه مهم‌تر کرونا بزرگترین چالش برای نظام‌های بهداشت و درمان کشور‌های دنیا بود.

همه کشور‌های دنیا کرونا را در اولویت مسائل خود قرار دادند و برای مقابله با آن، ستاد و قرارگاه تشکیل دادند، راهکار‌هایی در پیش گرفتند، دست به اقداماتی زدند، به فکر ساختن دارو و واکسن برای افزایش ایمنی عمومی افتادند و ….

اما با اعلام ورود و شیوع کرونا در کشورمان، دولت که بالاترین جایگاه و بیشترین اختیارات و بسط ید برای اعمال و اجرای تصمیمات را داشت از همه عقب افتاد. مردم از اموال شخصی و ذخایر خود در این وانفسای مشکلات اقتصادی برای تولید ماسک استفاده کردند، اما دولت…

مردم به فکر ضدعفونی کردن اماکن عمومی بودند، اما دولت…

مردم در حال جمع آوری بسته‌های ارزاق برای افراد و مشاغل ضربه دیده بودند، اما دولت …

مردم پویش راه انداختند تا اجاره بهای منازل و کسب و کار‌های آسیب دیده بخشیده شود، اما دولت …

رهبری با صدور دستور از نیرو‌های مسلح فداکار و همیشه در صحنه خواستند تا در کنار ستاد مقابله با گرونا حضور داشته باشند، اما دولت …

رهبری دائما مردم را به همکاری و رعایت ضوابط اعلامی و ابلاغی ستاد مقابله با کرونا دعوت کردند (تا آنجا که عمل نکردن به دستورات ستاد را سیئه و گناه دانستند، اما دولت…

رهبری تجمعات مذهبی کشور را با وجود اینکه جامعه ما عمیقا مذهبی ست – به گردن نهادن به ضوابط ستاد مقابله با گرونا فراخواندند، اما دولت…

رهبری مردم را به کمک دولت فراخوانی کردند که در این مسئله ملی ناشی از یک بیماری جهانی، همدل و همکار و همگام و هم جهت و دست در دست حاکمیت تلاش کنند، اما دولت…

رهبری برای حفظ سلامت مردم، با توجه به سابقه تاریک و آلوده تعدادی از کشور‌های دنیا، مسئولان کشور را از خرید واکسن از سه کشور آمریکا، انگلیس و فرانسه منع کردند، اما دولت …

با وجود اینکه واکسن‌های موثرتر، باکیفیت‌تر و کم عارضه‌تر در جلوگیری از ابتلای به ویروس در کشور‌هایی غیر از سه کشور بدسابقه مذکور، تولید شده، اما دولت…

(ایدز و تحریم‌های دارویی شدیدی که بر مردم کشور اعمال شده از نمونه‌های سابقه سیاه این کشورهاست. بیماران پروانه‌ای و بیماری‌های صعب العلاج دیگر هنوز چشم انتظار اجازه‌ی آن‌ها هستند تا دارو‌های مورد نیازشان وارد کشور شود.)

متخصصین و کارشناسان بهداشتی بار‌ها و بار‌ها از تریبون‌های مختلف عمومی در برابر دیدگان مردم و در جلسات تصمیم گیری ستاد مقابله با کرونا خواستار قرنطینه سراسری شدند تا بیماری کنترل شود، اما دولت…

آیا این‌ها معنایی جز اولویت نداشتن جان و سلامتی مردم و تصمیمات رهبری و کارشناسان دلسوز برای دولت دارد؟ آیا این‌ها جز به معنای ناتوانی دولت در کنترل بیماری ست؟ آیا نباید نگران باشیم از جریانی که سال‌ها به جای مستحکم کردن و قدرتمند کردن و بیمه کردن کشور، هم و غم خود را در ارتباط گیری و هضم شدن در قدرت‌های تشنه به خون این ملت سرمایه گذاری کرده، با این کم توجهی‌ها و کم کاری‌های عمدی سلامت مردم را به عنوان گروگان و ابزار سوءاستفاده‌ای برای رسیدن به اهداف خود در روز‌های آخر عمر خود قرار ندهد؟!‌ای کسانی که می‌توانستید و می‌توانید در برابر سران دولت و عده‌ای به اصطلاح مسئول که هم مسلک‌های آن‌ها در وزارت بهداشت هستند، قد علم کنید، ولی نشسته اید و سکوت کرده اید و عملی در تقابل آن‌ها انجام نمی‌دهید، چگونه خود را خادم مردم و سرباز رهبری اعلام می‌کنید؟!

شما که یقین دارید دستور رهبری بر منع ورود واکسن‌های آمریکایی، انگلیسی و فرانسوی دستوری تخصصی و ناشی از نگاهی جامع بوده و نه جناحی، چگونه در برابر ورود و تزریق آن سکوت کرده اید؟! کلاه هایتان را بالاتر بگذارید… چه کسی و کسانی واکسن را سیاسی کرده اند؟! چه کسی و کسانی جان مردم را بازیچه‌ی اهداف خود قرار داده اند؟! چرا در برابر صحبت‌های عوام فریبانه‌ی عده‌ای تریبون دار، موضعی روشنگرانه اتخاذ نمی‌کنید و از جان مردم دفاع نمی‌کنید؟! چرا واکسیناسیون کادر درمان با واکسن انگلیسی استرازنکا که چندی پیش به عنوان محصول مشترک کره جنوبی و انگلیس وارد کردید را متوقف نمی‌کنید؟!

چرا سلامت دانشجویان و کادر بهداشت و درمان را با واکسنی که در کشور‌های مختلف یا متوقف شده و یا محدودیت گروه سنی برای تزریق آن اعلام شده، در خطر قرار می‌دهید؟!

مگر نه اینکه همین‌ها سربازان و سرداران این جنگ ویروسی هستند؟! چرا هر روز نظرات متعدد و متضادی در مورد موضوعات مختلف از مسئولین منتشر می‌شود؟!

آیا این نشان از ضعف و یا عدم قدرت تحلیل و تصمیم گیری در اصلی‌ترین جایگاه‌های تصمیم گیر نیست؟! کدام منطقی چنین خطری را می‌پذیرد جز منطق منفعت طلبی؟!

چرا هر دم باید منتظر بری از این باغ ویرانه باشیم؟! واکسن پولی برای نورچشمی‌ها و اقشار پردرآمد و مسئولین بی خاصیت و پرمدعا و فرصت طلب؟! مگر صاحبان اصلی این انقلاب و این جمهوری اسلامی جز اقشار مستضعف جامعه هستند؟! مگر همیشه در تنگنا‌ها و فشار‌های داخلی و خارجی جز همین مستضعفین حامی انقلاب و مسئولان بوده اند؟! چرا با تصمیم‌های جهت دار به نفع اقشاری خاص و نظر کرده، ارزش‌های این انقلاب را لگدمال می‌کنید؟! ذره‌ای احساس خفگی از این تناقضات ندارید؟!

آن یکی در زمان قلع و قمع شدن مردم بی گناه با ویروس کرونا، به دنبال پر کردن رزومه خود و کسب وجه علمی در دنیا بود و دیگری از بودجه‌ای که از ذخایر سال‌های طولانی این مردم در صندوق توسعه برای مقابله با ویروس منحوس کرونا اختصاص یافت، برای هیئت علمی شدن اعضای خانواده اش در یکی از دانشگاه‌ها هزینه می‌کند، ولی نهاد‌های نظارتی که باید چشمان معتمد مردم باشند و از این فرصت طلبانی که سالهاست در خون مردم شناور هستند و از آن‌ها ارتزاق می‌کنند حساب بکشند، در خوابند؟

ما دغدغه‌مندان و دلسوزان مردم و کشور به شما مسئولین تاریخ را یادآوری می‌کنیم که تا زمانی حمایت این مردم صبور و عزیز و ما فرزندان مردم را در کنار خود دارید که در خدمت عزت و رفاه و سلامتی این مردم باشید و از خطوط قرمز عبور نکنید.

خدا آبروی آن عده تان را که به این مردم و شهدا خصوصاشهدای سلامت و رهبری انقلاب ظلم کرده اند، ببرد که آبروی دلسوزان این ملت در عرصه‌های مختلف خصوصا حاضرین در خطوط مقدم مبارزه برای سلامت را بردید.