سرمایه اجتماعی ضامن استمرار گفتمان انقلاب اسلامی

انقلاب اسلامی ایران محصول سرمایه اجتماعی است و تداوم انقلاب نیز به پویا بودن سرمایه اجتماعی و بها دادن به آن توسط قوای حاکمه است.

به گزارش ساجد خبر، به نقل از فارس از گرگان، در سرمایه اجتماعی مولفه‌هایی چون مشارکت، اعتماد و ارتباطات  نقش تاثیرگذاری در حفظ و استمرار گفتمان انقلاب اسلامی دارد. جمهوری اسلامی از ابتدای تاسیس تاکنون با اعتماد و اتکاء به این سرمایه توانست موانع بسیار سختی را از مسیر پیشرفت کشور بر دارد و در عرصه بین‌الملل با قدرت بالا ایفای نقش کند و حتی یک نوع نظام توانمند در حکمرانی و مردمداری به افکار عمومی و سیاستمداران معرفی کند.

انتخابات یکی از عرصه‌های حضور حیات‌بخش سرمایه اجتماعی است و شرکت شورانگیز و اعتقادی مردم ایران در ۴۰ انتخابات که غالبا بالای ۶۰ درصد بوده نشان از هم‌اعتقادی و همگرایی حاکمیت با سرمایه اجتماعی دارد.

حضرت امام (ره) در وصیتنامه الهی سیاسی خود به نقش مردم در جمهوری اسلامی داشته و از مسوولان می‌خواهد که خود را وقف خدمت به مردم کنند و رهبر بزرگوار انقلاب به دفعات بر مردمی بودن نظام تاکید داشته و مفهوم مردم‌سالاری دینی را به عنوان یک مفهوم نو در فهم گفتمان انقلاب اسلامی بیان داشته و در بیانیه گام دوم به صراحت به آن اذعان کردند و کانون اتکاء خود را در گام دوم بر جوانان  نهادند.

حفظ سرمایه اجتماعی مهمتر از بکارگیری سرمایه اجتماعی است و برای این هدف باید برنامه داشت، برنامه‌ایی که در گذر عمر نظام موجب افزایش اعتماد، مشارکت و ارتباطات مردم و حاکمیت شود، برنامه‌ایی که در آن نیازهای مادی و معنوی و مطالبات انباشته شده و سوالات پاسخ داده نشده و ضررهای ناشی از عملکرد دولتها و خاص دولت مستقر دیده شود و در گام دوم در ابعاد مختلف فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و سیاست خارجی برای هریک از قوای حاکمه یک وظیفه سازمانی و رسالت انقلابی تلقی شود و به سهولت به بوته عمل دراید.

افزایش سرمایه اجتماعی نیاز به رضایت مردم و جامعه نخبگانی از عملکرد قوای حاکمه و نهادهای انقلابی و دینی دارد. حل مشکلات اقتصادی با اتکاء به منابع داخلی و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی برای مردم یک اصل موثر در اعتماد بیش از گذشته به نظام خواهد بود و عملکرد مثبت دولت دال مرکزی این افزایش اعتماد است.

کاهش حضور مردم در انتخابات مجلس یازدهم علامت روشن در نارضایتی مردم از عملکرد دولت است و برای رفع این نقص بزرگ و افزایش مشارکت مردم در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا در ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ ضروری است در فرصت باقی مانده دولت ۱۲ با همکاری قوای دیگر به‌ویژه مجلس شورای اسلامی در مهار گرانی، تورم افسار گسیخته، بی‌ثباتی بازار ارز و سرمایه و نیز ثبات قیمت مسکن و نیز حمایت از تولید گران خاص کشاورزان و کارگران بیشتر از گذشته کوشا باشند و راه علاج و امید به گشایش را از سرمایه ملی و منابع درونی به‌دست آورند و چشم به حرف و اشاره و چشمک امریکا و تروئیکا اروپا دوختند فرصت‌سوزی است و موجب رنج و زجر روزافزون مردم بنابراین در شرایط شرمساری نمی‌توان توقع حضور حداکثری مردم در انتخابات آتی داشت.

نکته مهمتر اینکه جلب مستمر اعتماد مردم و توسعه ارتباطات مردمی با قوای حاکم منوط به این است که راه دسترسی به تسهیلات و اعتبارات برای همه یکسان باشد، انقلاب کردیم که رانت و باند بر اقتصاد و منابع مالی و فرصت‌های شغلی سایه نیفکند و هر روز غبار شوم آن از سیمای اقتصاد، اجتماع و ادارات ایران پاک شود ولی در این زمینه بعضی حکمرانان شرمنده مردم شدند و رفاه خود و فرزندانشان را بر زدایش رنج و سختی از زندگی مردم ترجیح دادند خیلی از آنها در کسوت روحانی بوده و در سخنان و خطبه‌هایشان از عدالت مولا علی (ع) و آیه‌های عدالت گفتند ولی در عمل رنج مردم را افزودند دیروز شاهزاده‌گان و فرزندان دربار سلطنت‌سوار بر رانت و باند بودند و امروز واژه‌ایی به نام «آقازاده» اسکی رانت و باند را در اختیار دارند.

استمرار گفتمان انقلاب اسلامی در پرتو بها دادن به سرمایه اجتماعی ممکن است و این زمانی عملی خواهد شد که چتر انقلاب اسلامی هر روز وسیع‌تر شود و قاطبه ملت را در خود جای دهد.

تشکل‌ها، جناح‌ها و احزاب چتر خود را باز می‌کنند و آن را هم کامل می‌دانند در حالی که چنین نیست، نظام ولایت فقیه، نظامی است که رافت و رحمت آن شمولیت ملی و فراملی دارد و به تعبیر پرمعنای شهید بهشتی «جذب حداکثری و دفع حداقلی» از ویژگی‌های خط امام است و در این خصوص رهبر فرزانه انقلاب به اطناب سخن گفتند.

انتخابات ریاست جمهوری در گام دوم و نیز در آغاز قرن ۱۵ شمسی باید با چتر وسیع گفتمان انقلاب همسو شود و حضور بالای ۷۰ درصد مردم را بار دیگر تجربه کرده و در قرن نو به آمریکا و پیروانش بفهماند که حافظ انقلاب سرمایه اجتماعی است و تحریم این سرمایه یعنی شکست هژمون آمریکا و تسریع زوال مرام سلطه‌گری و استکباری‌گری است.

کلام آخر اینکه تاسیس احزاب فراگیر و پایدار در پرتو گفتمان انقلاب اسلامی و قانون اساسی، توسعه نظارت همگانی و پاسخ به هنگام و اثربخش مسوولان به مطالبات مردم، بها دادن به بعد اسلامیت نظام و ارزش‌هایی که هزاران شهید برای تحقق آنها داده شد و تمرکز قوای حاکمه بر عینیت یافتن آرمان‌های انقلاب اسلامی  از اصول گفتمان انقلاب اسلامی است و مردم برای تحقق آنها انقلاب کردند.