شهرهای قرمز کرونایی گلستان کاهش یافت

رییس دانشگاه علوم پزشکی گلستان گفت که در نتیجه رعایت بیشتر شیوه‌نامه‌های بهداشتی، وضعیت شیوع کرونا در گنبدکاووس، آزادشهر، کردکوی و بندرگز از قرمز به نارنجی تبدیل شد.

به گزارش ساجد خبر، عبدالرضا فاضل روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: در حال حاضر وضعیت کرونایی گرگان، مینودشت و گالیکش قرمز، بندرگز، کردکوی، علی‌آبادکتول، گنبدکاووس، آزادشهر و کلاله نارنجی و مراوه‌تپه، آق‌قلا، گمیشان، رامیان و بندرترکمن زرد است.

وی روند بستری بیماران کرونایی گلستان را در هفته جاری ثابت اعلام کرد و افزود: از مجموع ۶۸۷ بیمار کرونایی بستری در مراکز درمانی و بیمارستانی گلستان حال ۴۹ نفر وخیم است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گلستان گفت: تنها راه مقابله با این ویروس رعایت کامل تمامی شیوه نامه‌های بهداشتی شامل استفاده از ماسک، شستشوی مستمر دست‌ها، رعایت فاصله اجتماعی، پرهیز از دورهمی‌های خانوادگی و حضور نیافتن در مکان‌های شلوغ و سرپوشیده است.

فاضل از ذخیره کافی ماسک، اکسیژن و دارو برای درمان مبتلایان به کرونا در گلستان نیز خبر داد و افزود: با اضافه شدن هشت دستگاه جدید سی تی اسکن و ۱۷ دستگاه تانکر اکسیژن ساز در مراکز بیمارستانی استان طی یک سال گذشته، اکنون مشکلی در تجهیزات درمانی مبتلایان کرونا نداریم.

بر اساس این تقسیم بندی در شرایط قرمز، تنها گروه‌های شغلی اول مجاز به فعالیت هستند، در شرایط نارنجی، گروه‌های اول و دوم مجاز به فعالیت بوده و در شرایط زرد، سه گروه اول می‌توانند فعالیت داشته باشند.

گروه اول شامل مشاغل تولیدی و توزیعی در زمینه‌های اقلام غذایی مانند سوپرمارکت‌ها، نانوایی‌ها، ‌قطعات‌ یدکی‌ خودرو، تعمیرگاه‌های‌ خودرو، داروخانه‌ها، مراکز بهداشتی‌و درمانی و سایر هستند که می‌توانند در همه شرایط حتی وضعیت قرمز با رعایت پروتکل های بهداشتی به فعالیت ادامه دهند.

در گروه مشاغل دوم مانند فیلمبرداری‌ها و آتلیه‌های عکاسی، مشاوران املاک، کافی‌شاپ‌ها، مراکز طبخ و توزیع غذا، رستوران‌ها، ظروف یک‌بار مصرف، لوازم ورزشی، طلافروشی‌ها، مصالح ساختمانی و ابزار و یراق، مبل و صندلی، آموزشگاه‌های رانندگی و سمساری در شرایط قرمز امکان فعالیت نداشته و در بخش موادغذایی صرفا می‌توانند به عرضه بیرون‌بر اقدام کنند.

گروه‌های شغلی سوم مانند تالارهای پذیرایی، استخرهای سرپوشیده، باشگاه‌های ورزشی، قهوه‌خانه‌ها، آموزشگاه‌های موسیقی و زبان، موزه، سینما، تئاتر و مهدکودک‌ها در شرایط قرمز و نارنجی تعطیل بوده و باید از فعالیت دست بکشند.

گروه چهارم شغلی نیز شامل گیم‌نت، مراکز تفریحی آبی، باغ‌وحش و شهربازی در شرایط قرمز و نارنجی و زرد باید تعطیل باشند.

بر اساس آخرین فهرست رنگ‌بندی کرونایی وزارت بهداشت، ۱۱۰ شهرستان که روند بستری کرونا در آن‌ها در روزهای اخیر افزایش نداشته‌ از وضعیت قرمز خارج شدند با این وجود اگر سطح مراقبت‌ها کاهش یابد و روند بستری افزایشی شود، احتمال قرمزشدن مجدد این شهرستان‌ها جدی است.