مروری بر زندگی‌ شهید «علی اکبر عرب بالاجلینی»

«علی‌اکبر عرب بالاجلینی» در سال 1344 در روستای جلین علیا از توابع شهر گرگان به دنیا آمد و سرانجام چهارم اردیبهشت 1365 در منطقه عملیاتی فاو به شهادت رسید.

به گزارش ساجد خبر، به نقل از دفاع‌پرس از گرگان، ‌«علی اکبر عرب بالاجلینی» در سال ۱۳۴۴ در روستای جلین علیا از توابع شهر گرگان به دنیا آمد. خانواده او مدتی را در «شهر ری» ساکن بودند، بعد از چند سال به جلین برگشتند و مقیم روستا شدند. خانواده به لحاظ اقتصادی از حقوق بازنشستگی پدر خانواده استفاده می‌کردند.

علی‌اکبر در سال ۱۳۵۱ به دبستان فرخی روستای جلین رفت، سپس در مدرسه راهنمایی آیت‌الله «سعیدی» ادامه تحصیل داد و تا پایه دوم دبیرستان تحصیل کرد. پس از پیروزی انقلاب به عضویت تشکیلات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درآمد. وی که از نظر اخلاقی فردی مهربان و دوست داشتنی بود، برای انجام ماموریتی به زاهدان اعزام و در همان جا در اثر درگیری با اشرار از ناحیه پا مجروح شد.

علی‌اکبر عرب در تاریخ دهم مهر ۱۳۶۱ برای شرکت در عملیات محرم به جبهه اعزام شد. بعد از عملیات، به پشت جبهه برگشت و مدتی گذشت تا اینکه در تاریخ ۲۲ اردیبهشت ۱۳۶۲ در مراسمی ساده ازدواج کرد و ثمره زندگی‌اش تولد دختری به نام معصومه شد.

همسرش می‌گوید: «او خیلی مهربان بود و خالصانه به دیگران کمک می‌کرد، حتی با بچه‌ها بازی می‌کرد و اوقات فراغتش را با مطالعه کتاب‌های مطهری و دستغیب می‌گذراند.»

علی اکبر در سال ۱۳۶۳ جهت گذراندن دوره آموزش نظامی به استان فارس اعزام شد و آموزش رزمی را دنبال کرد و به عنوان فرماندهی تانک و فرمانده گروهان یکم و جانشین گردان در لشکر ۲۵ کربلا انتخاب شد.

در تاریخ ۱۶ شهریور ۱۳۶۴ نیز از طرف سپاه پاسداران دوباره به جبهه اعزام شد و با سمت فرمانده گروهان زرهی میثم در منطقه عملیاتی مشغول خدمت شد.

سردار ‌«علی‌اکبر عرب بالاجلینی» به مدت ۹ ماه در جبهه‌های نبرد حضوری فعال داشت تا اینکه در تاریخ ۴ اردیبهشت ۱۳۶۵ در منطقه عملیاتی فاو (عملیات والفجر ۸) در حالی که تانک‌ها را برای مقابله با دشمن آماده می‌کرد، مورد اصابت ترکش توپ مستقیم دشمن قرار گرفت و به شهادت رسید.