معاون اداره کل صنایع دستی گلستان:

صادرات صنایع دستی گلستان پارسال چهار برابر شد

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گلستان گفت: هنرمندان صنایع دستی استان پارسال یک میلیون و ۷۳۰ هزار دلار محصول تولیدی خود را به صورت گمرکی و چمدانی صادر کردند که این رقم در مقایسه با صادرات ۳۰۸ هزار دلاری سال ماقبل نشان دهنده رشد بیش از چهار برابری است.

به گزارش پایگاه خبری ساجد خبر، مریم حاجی‌ابراهیمی با اعلام این خبر اظهار کرد: افزایش صادرات محصولات صنایع دستی هنرمندان گلستان با وجود شیوع ویروس کرونا و تعطیلی چند ماهه گمرکات به دست آمد.

وی ادامه داد: از مجموع صادرات پارسال صنایع دستی گلستان، ۱۶۰ هزار و ۲۳۱ دلار با سفارش خرید مشتریان خارجی از طریق گمرک تهران و بقیه از سایر گمرکات کشور انجام شد.

به گفته وی محصولات صنایع دستی صادر شده به طور عمده گلیم و گبه، تولیدات چرمی، بافته‌های داری، گیوه، چادرشب، لباس محلی، زیورآلات سنتی، چاپ باتیک، نقاشی پشت شیشه، نساجی سنتی ( کیف پارچه ای، شال، حوله و دستمال ) بود که به کشورهای کنیا، کانادا، انگلیس، آلمان، ژاپن، روسیه، استرالیا، ترکیه، کویت و ترکمنستان صادر گردید.

معاون اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گلستان در خصوص حمایت بانکی از فعالان حوزه صنایع دستی استان، افزود: پارسال هزار و ۲۶۹ طرح برای دریافت تسهیلات بانکی به مبلغ ۲۵۹ میلیارد و ۴۰ میلیون ریال به بانک های عامل معرفی شد که تاکنون ۱۴۷ میلیارد و ۵۰ میلیون ریال وام برای اجرای ۹۰۱ طرح پرداخت گردید.

حاجی‌ابراهیمی ادامه داد: تسهیلات بانکی پرداخت شده به متقاضیان از محل خسارت ناشی از شیوع ویروس کرونا (۶۰۲ طرح به مبلغ ۴۷ میلیارد و ۷۴۰ میلیون ریال)، خسارت ناشی از سیل (۱۵۸ طرح به مبلغ هشت میلیارد و ۵۱ میلیون ریال) و مشاغل خانگی (۱۴۱ طرح به مبلغ ۱۸ میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال) بود و از این طریق ۹۴۶ نفر صاحب شغل شدند.

وی اضافه کرد: امسال به جز جذب تسهیلات بانکی از محل منابع مختلف، این اداره کل برای حمایت از فعالان صنایع دستی پرداخت ۴۶ میلیارد ریال با ظرفیت ایجاد ۱۸۰ فرصت شغلی را پیش بینی کرده است.