امیدها برای نفتی شدن اقتصاد گلستان/ حفاری چاه ” هیرکان” به کجا رسید؟

مسئولان گلستانی امیدوارند که حفر چاه اکتشافی هیرکان در منطقه گمیشان، بتواند زمینه دسترسی به گاز و حتی نفت را در این منطقه فراهم کند.

به گزارش ساجد خبر، به نقل از تسنیم از گرگان، هرچند اکتشاف نفت شمال در منطقه گرگان و دشت سابق، پیشینه‌ای به قدمت ۵۰ تا ۶۰ سال دارد اما در هر مقطعی که برای رسیدن به منابع نفت و گاز در این منطقه تلاش شد، نتیجه‌ای به دست نیامد و عملا فعالیت‌های اکتشافی به بن بست خورد.

شاید جدی ترین تلاش‌ها در اواسط دهه ۹۰ در گلستان اتفاق افتاد که در آن زمان ” صوفیکم” آق قلا به عنوان محل اکتشاف انتخاب شد هرچند دوستداران محیط زیست انتقادات شدیدی درباره عملیات اکتشاف در این منطقه داشتند و معتقد بودند زیستگاه روباه ترکمنی که از جمله گونه‌های در معرض انقراض است، تخریب خواهد شد.

بهر حال حفر چاه اکتشافی تا عمق حدود ۲۳۰۰ متری در این منطقه انجام شد و با اینکه گفته می‌شد نتایج عملیات لرزه نگاری، امیدهای زیادی برای رسیدن به نفت و گاز به وجود آورده است اما بدون اینکه حاصل این عملیات، رسانه‌ای شود دکل حفاری از استان خارج شد و کسی هم توضیحی درباره آن نداد.

تا اینکه سال گذشته با پیگیری‌هایی که رمضانعلی سنگدوینی، عضو کمیسیون انرژی مجلس و همچنین استاندار گلستان داشتند بار دیگر موضوع اکتشاف نفت و گاز در منطقه شمال استان گلستان مطرح شد.

برآوردها حاکی از این است که به علت فاصله ۱۳۰ کیلومتری ترکمن صحرای استان با منطقه بلخان آباد که عظیم ترین منابع نفتی کشور ترکمنستان آنجا واقع شده است، احتمال میادین مشترک وجود دارد.

اکتشاف و در پی آن استخراج نفت و گاز در شمال کشور با توجه به توسعه صنایع، ایجاد واحدهای پتروشیمی و غیره  حتی از منظر پدافند غیرعامل دارای اهمیت فراوانی است. در تمام این سال‌ها تمرکز دولت‌ها اکتشاف و استخراج نفت و گاز از منابع موجود در غرب و جنوب کشور بوده است.

این در حالی است که در برخی سال‌ها تأمین انرژی موردنیاز برای استان‌های شمالی از جمله گلستان به دلیل قرارگیری در انتهای مسیر انتقال با مشکل مواجه می‌شود و یا اینکه مانند گذشته کشور ترکمنستان در بزنگاه‌ها و در سوز سرمای زمستان، برخلاف تعهداتش، تأمین گاز استان‌های شمالی کشورمان را قطع می‌کند.

با توجه به اهمیت موضوع اکتشاف نفت و گاز، چاه ” هیرکان” به عنوان نخستین چاه اکتشافی در حال حفاری است و مسئولان هم امید زیادی دارند تا نتایج خوبی از این عملیات به دست آید.

هادی حق شناس، استاندار گلستان در این باره اظهار داشت: عملیات اکتشاف نفت در دهه‌های گذشته به نتیجه نرسید اما این چاه به علت مطالعات دقیق‌تر احتمال بیشتری دارد که به نتیجه برسد و به نفت یا گاز یا هر دو برسیم.

وی گفت: اگر این چاه به نتیجه برسد منشاء تحولات صنعتی در گلستان خواهد شد زیرا گاز در پتروشیمی گلستان قابل تبدیل به فرآورده‌های مختلف است که به محصول نهایی تبدیل خواهیم کرد و موجب خیر و برکت برای مردم استان به ویژه مردم گمیشان خواهد شد.

وی با اشاره به فعالیت ۷۵ نفر از مهندسان و متخصصان داخلی در این پروژه افزود: در یک هفته  اول ۱۵۶ متر حفاری صورت گرفته و تا ۹ ماه آینده به ۳ هزار متر خواهد رسید.

حق شناس توضیح داد که  طبق استانداردهای جهانی از هر سه چاه اکتشافی یکی به نتیجه می‌رسد ولی در ایران به علت تجربه بالا و هم وجود ثروت خدادادی از هر سه چاه اکتشافی دو چاه به نتیجه رسیده است.

وی گفت: اگر این چاه به نفت یا گاز نرسید دو نقطه دیگر هم  شناسایی شده که حفاری در آن ها به سرعت آغاز خواهد شد. قرارداد این پروژه ۴۵ میلیارد تومان و ۱۵ هزار یورو است و در صورتی که به نتیجه برسد نخستین چاه اکتشافی شمال کشور در منطقه خشکی خواهد بود.

استاندار گلستان گفته وزارت نفت از دو سال پیش برای رسیدن  به نفت و گاز مطالعاتی در گلستان آغاز کرده که وجود هیدروکربن و نفت را در این منطقه تقویت کرد. گمانه زنی‌ها از وجود مخزن مشترک نفت و گاز بین ایران و ترکمنستان خبر می‌دهد که حاکی از وجود نفت در لایه‌های ۳ هزار متری زمین است.

باید تا ۹ ماه دیگر که حفاری چاه هیرکان به پایان می‌رسد منتظر ماند و دید که آیا رویای مسئولان و بخشی از مردم گلستان برای نفتی شدن اقتصاد و صنعت این استان محقق می‌شود یا خیر.