پیش بینی برداشت یک میلیون و ۵۰۰هزار تُن محصول پاییزه ؛

اشتغالزایی ۱۴ هزار نفری گلخانه ها / بهره برداری از ۸/۷ هکتار گلخانه در گرگان طی سال ۹۹

مدیر باغبانی سازمان جهادکشاورزی گلستان گفت: اکنون ۵۳ گلخانه در استان فعالیت می کنند،۷۵ واحد در حال ساخت هستند و ۱۵۵ طرح نیز مراحل دریافت تسهیلات را طی می کنند.

به گزارش ساجد خبر، به نقل از گلستان ما ؛ مهدی لطفی زاده مدیر باغبانی سازمان جهادکشاورزی گلستان صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد : اکنون ۵۳ گلخانه در استان فعالیت می کنند،۷۵ واحد در حال ساخت هستند و ۱۵۵ طرح نیز مراحل دریافت تسهیلات را طی می کنند.

وی اشتغالزایی مستقیم و غیر مستقیم این گلخانه ها را در مجموع حدود ۱۴ هزار نفر اعلام کرد.

لطفی زاده با بیان اینکه تا پایان برنامه شسم توسعه مطابق برنامه ابلاغی سطح گلخانه های استان باید به یک هزار هکتار افزایش یابد افزود: سازمان جهادکشاورزی از افرادی که توانایی فعالیت در این بخش را داشته باشند حمایت می کند و صدور مجوز های لازم و تغییر کاربری اراضی و اعطای تسهیلات بانکی یارانه دار تا سقف ۸۰ درصد اعتبار مورد نیاز از جمله این حمایتهاست.

مدیر باغبانی جهادکشاورزی گلستان گفت: گلخانه های گلستان در زمینه تولید انواع گل و گیاهان زینتی، محصولات سبزی و صیفی جات مانند گوجه فرنگی و خیار و تولید لایم کوات(لیمو ترش ) فعالیت می کنند.

لطفی زاده افزایش راندمان تولید و کاهش مصرف آب را از مزایای کشت گلخانه ای در مقایسه با کشت در فضای باز بیان کرد.

بهره برداری از ۸/۷ هکتار گلخانه در شهرستان گرگان

همچنین مدیر جهادکشاورزی شهرستان گرگان با بیان اینکه کشت در فضای کنترل شده گلخانه باعث افزایش تولید در واحد سطح، افزایش کیفیت محصولات تولیدی ،کاهش چشمگیر مصرف آب، تولید محصول در تمام فصول سال و همچنین ایجاد فرصت های شغلی مناسب برای جوانان خواهد شد گفت: در قالب طرح توسعه گلخانه ها از مجموع متقاضیان معرفی شده برای اخذ تسهیلات در سال گذشته ۱۱مورد با مبلغ سرمایه گذاری۲۰۴۰۸۱ میلیون ریال جذب انجام گرفته است.

ملاعلی افزود: در سال ۹۹ سطح ۸.۷ هکتارگلخانه به بهره برداری رسیده و ۶.۱ هکتار در مرحله ساخت و ساز هستند و در مجموع سطح کل گلخانه های شهرستان به ۲۱/۵ هکتار رسیده است.

پیش بینی برداشت یک میلیون و ۵۰۰هزار تُن محصول کشت پاییزه در گلستان

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهادکشاورزی گلستان  گفت : امسال پیش بینی می‌شود که از کشت پاییزه در گلستان، بیش از یک میلیون و ۵۰۰هزار تُن محصول برداشت شود.

محمدرضا عباسی با اعلام این خبر گفت: سطح سبز محصولات پاییزه در استان مانند گندم، جو ، کلزا، جغندرقند و سیب زمینی، بیش از ۵۰۰هزار هکتار است.

عباسی با اشاره به کاهش بارندگی‌های موثر در استان و به دنبال آن کاهش رطوبت خاک، از کشاورزان خواست که مزارع را آبیاری کنند.