عضو کمیسیون کشاورزی مجلس: دولت بدون هماهنگی شورای قیمت‌گذاری قیمت گندم را تعیین کرد

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قیمت خرید تضمینی گندم منطقی نیست، گفت: دولت در حال حاضر مخالف افزایش قیمت خرید تضمینی محصولاتی مانند گندم، سویا و کلزا است.

به گزارش ساجد خبر، به نقل از تسنیم از  گرگان ، رکود و تورم در همه بخش‌ها به ویژه در حوزه تولید سایه افکنده است و کشاورزان به عنوان مهم‌ترین بخش اقتصاد و تأمین کننده امنیت غذایی در کشور در این شرایط با مشکلات فراوانی مواجه هستند.

در گلستان که اقتصاد آن بر پایه کشاورزی بنا شده محصولاتی مانند گندم دارای ارزش فراوانی هستند. از مجموع تولیدات سالانه استان در بخش کشاورزی اعم از زراعی، باغی، دام و طیور و غیره که حدود ۵ میلیون تن است بالغ بر یک میلیون و ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تن آن مربوط به تولید گندم است.

از نظر ارزش ریالی محصولات کشاورزی نیز سالانه حدود ۲۵ هزار میلیارد تومان محصول در استان تولید می‌شود که بخش قابل توجهی در حدود ۳ تا ۴ هزار میلیارد تومان آن برای محصول گندم است.

علاوه براین گندم به عنوان قوت غالب مردم اهمیت ویژه‌ای در امنیت غذایی دارد و دولت‌ها همواره در ارائه آمار و عملکرد خود افزایش تولید گندم را یکی از دستاوردهای بزرگ اعلام می‌کنند.

در نظر گرفتن مشوق از جمله بالا بردن قیمت خرید تضمینی، ارائه یارانه نهاده‌ها از جمله بذر و کود، ارائه یارانه برای توسعه مکانیزاسیون و یره برای تولید محصولات استراتژیک از جمله گندم، دانه‌های روغنی، پنبه و غیره از جمله راهبردهای موثر برای افزایش کشت و تولید است.

اما با وجود گرانی‌های افسار گسیخته در بخش‌های مختلف از جمله نهاده‌های تولید از بذر گواهی شده تا کودهای شیمیایی و سموم، کشاورزان با چالش‌های زیادی برای تولید محصول مواجه هستند.

اخیرا هم بحث درباره قیمت خرید تضمینی گندم که از سوی دولت ۴ هزار تومان اعلام شده بالا گرفته و حتی کار به استمدادخواهی نماینده ولی فقیه در گلستان از رهبر معظم انقلاب رسیده تا مشکل گندمکاران برطرف شود.

در حالی دولت قیمت خرید تضمینی گندم را ۴ هزار تومان تعیین کرده که سال گذشته گندم با قیمت بیش از ۵ هزار ۶۵۰ تومان وارد کشور شده است. با توجه به کاهش تولیدی که امسال پیش بینی می‌شود و با وجود قیمت ۴ هزار تومانی، ممکن است برخی از کشاورزان گندم امسال را به دامداران بفروشند.

رحمت‌اله نوروزی، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در این باره اظهار داشت: به نظر می‌رسد قیمت هشت هزار تومان برای خرید گندم مناسب است و می‌تواند برای کشاورز صرفه اقتصادی داشته باشد.

وی افزود: قبل از عید با رئیس مجلس و وزیر جهاد کشاورزی صحبت‌هایی در این زمینه داشتیم و همچنین این موضوع را در کمیسیون نیز مطرح کرده و یک شورای قیمت گذاری محصولات استراتژیک طراحی کردیم. تصمیم بر این شد که قیمت گندم در دست دولت نباشد و با تشکیل شورایی که متشکل از دو نفر از کشاورزان، دو نفر از نظام مهندسی و همچنین نماینده‌هایی از کمیسیون کشاورزی و نماینده ملی حضور داشته باشند تا بتوانند قیمت مناسبی برای خرید گندم را انتخاب کنند.

عضو مجمع نمایندگان گلستان در مجلس شورای اسلامی گفت: تا الان دو جلسه در خصوص قیمت گذاری گندم برگزار شده است و امیدواریم در جلسه هفته آینده بتوانیم با بررسی قیمت خرید گندم در کشورهای همسایه به قیمت مناسبی در خصوص گندم برسیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر در کشورهای همسایه از جمله عراق، گندم از کشاورزان به قیمت ۱۰ هزار تومان از کشاورزان خریداری می‌شود، ادامه داد: با توجه به هزینه‌های کاشت، داشت، برداشت و همچنین قیمت صعودی ادوات کشاورزی در دو ساله اخیر، قیمت چهار هزار تومانی برای کشاورز به هیچ وجه صرفه اقتصادی ندارد.

نوروزی افزود: همچنین با توجه به میزان کم بارندگی ها در کشور و بخصوص در استان گلستان و خوزستان، امسال شاهد کاهش برداشت خواهیم بود و این امر باعث می‌شود که مجبور شویم حدود شش الی هشت تن گندم را با قیمت بالاتری از خارج وارد کنیم. همچنین کشاورزان نیز تمایلی ندارند تا گندم خود را با قیمت چهار هزار تومان به دولت تحویل دهند و این موضوع را نیز ما به دولت اعلام کردیم.

وی با اشاره به اینکه دولت بدون هماهنگی شورای قیمت گذاری قیمت گندم را تعیین کرده است، گفت: دولت سعی کند تا از افزایش قیمت گندم در شورای قیمت گذاری دفاع کند. در حال حاضر در بحث قیمت گذاری محصولاتی همچون سویا، کلزا و گندم دولت موافق افزایش قیمت نیست، امیدوارم در ارتباط با این موضوع یک بررسی مجدد را داشته باشد.