مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گلستان خبر داد:

آغاز مطالعات فاز دوم و استملاک اراضی سد میرداماد گلستان

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گلستان گفت: مهمترین طرح برای آبرسانی به گرگان، سد میرداماد است که امسال با کمک مجلس و وزارت نیرو کد اجرایی گرفت و باید مطالعات فاز دوم و استملاک اراضی سد را در سال 1400 به پایان رسانده و عملیات اجرایی آن را در سال 1401 آغاز کنیم.

به گزارش ساجد خبر، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، “سید محسن حسینی” در دیدار با نماینده مردم شهرستان‌های گرگان و آق‌قلا در مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: در ۶ ماهه اول سال آبی در استان گلستان با ۲۷ درصد کاهش بارش نسبت به بلندمدت مواجه هستیم. به تبع کاهش بارش‌ها، آورد رودخانه‌ها کاهش و سفره‌های زیرزمینی نیز افت داشته و حتی سفره‌های کم‌ عمق که پس از سیل سال ۹۸ افزایشی داشتند پس از شالیکاری‌های فراوان در سال گذشته نتوانستند خود را ترمیم کنند.

وی از کاهش ورودی آب به سدهای این استان خبر داد و افزود: همه این‌ها نشان می‌دهد که در سال جاری با خشکسالی رو به رو هستیم و باید بهره‌وری صحیح از منابع آبی و مدیریت مصرف داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گلستان با اشاره به طرح‌های مختلف آبرسانی به شهرستان گرگان گفت: طرح آبرسانی به گرگان نیز مولفه‌های بسیاری دارد که تا ابتدای تابستان امیدوار هستیم بتوانیم دو حلقه چاه را به مدار برسانیم؛ سه چاه هم قبلا در منطقه فاضل آباد حفر شده که مشکل تجهیز دارد و به علت نوسانات شدید قیمت‌ها رغبت پیمانکاران برای اجرای طرح کم است.

وی در ادامه اظهار کرد: سد آقدکش نیز از طرح‌های مهم شهرستان آق‌قلا برای کنترل سیلاب است که فاز یک آن که شامل انحراف سیلاب و انتقال بوده، ۷۰ درصد اجرایی شده و امیدوار هستیم با تزریق اعتبارات و کمک نمایندگان در افزایش اعتبارات، در سال‌جاری به اتمام برسد.

حسینی افزود: سد وشمگیر نیز که بیش از ۵۱ سال از عمر بهره‌برداری آن می‌گذرد، پر از رسوب بوده و برای اینکه کشاورزان بتوانند از آن همچنان استفاده کنند نیاز به علاج بخشی دارد که برای سال جاری اعتبار نسبتا مناسبی به آن تخصیص داده شده است.

استفاده از بودجه‌های تنش آبی برای استان

“غلامرضا منتظری” نماینده مردم شهرستان‌های گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی نیز در این دیدار با بیان اینکه مسئولیت شما در شرکت آب منطقه‌ای در تامین نیازآبی شرب و کشاورزی و … با توجه به کاهش بارش‌ها و کمبود منابع آبی در استان بسیار سخت و سنگین است، گفت: در بودجه ۱۴۰۰ ردیفی تحت عنوان تنش‌های آبی برای استان‌هایی مانند گلستان که با بحران آب مواجه هستند، تخصیص داده شده است که باید از این سهم برای کاهش مشکلات منابع آب استان استفاده شود.

وی افزود: سد میرداماد هم پاسخگوی تامین کامل آب شرب گرگان نیست و البته تلاش شرکت آب منطقه‌ای برای برداشتن گام‌های دیگری مانند استفاده از آب دریا در رفع مشکل شرب گرگان قابل تقدیر است که این موضوع در مرکز هم توسط نمایندگان در حال پیگیری است.