آموزش حدود هزار نفر در دوره‌های صنایع‌دستی استان گلستان در سال گذشته

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گلستان از آموزش حدود هزار نفر در حوزه آموزش شاغلین و ترویج عمومی صنایع‌دستی در استان طی سال 1399 خبر داد.

به گزارش ساجد خبر، به نقل از روابط‌عمومی و امورفرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گلستان، احمد تجری امروز پنجشنبه ۲۶ فروردین‌ماه ۱۴۰۰ با اعلام این خبر گفت: با شیوع کرونا برگزاری دوره‌های آموزشی حوزه صنایع‌دستی به‌صورت حضوری تا حدی غیرممکن است و سعی شد تا این دوره‌ها با تعداد محدود در سطح استان برگزار شود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گلستان بابیان این‌که آموزش صنایع‌دستی بر اساس ابلاغیه از سوی معاونت صنایع‌دستی کشور در دو گروه آموزش تخصصی شاغلین صنایع‌دستی و آموزش ترویجی عمومی اجرایی می‌شود، بیان کرد: در سال ۱۳۹۹ در حوزه آموزش شاغلین صنایع‌دستی ۲۳ دوره برای ۳۲۸ هنرمند در رشته‌های طراحی محصول، پلاس بافی، رودوزی سنتی، بازاریابی و فروش، تجارت الکترونیک، اصول و مبانی صادرات و… برگزار شد.
او اضافه کرد: دوره‌های آموزشی شاغلین صنایع‌دستی در رده‌های عمومی و تخصصی و باهدف پایدار کردن اشتغال موجود در این حوزه و ارتقاء سطح دانش، مهارت شاغلین، برای همه فعالان صنایع‌دستی و هنرهای سنتی ازجمله صنعتگران، هنرمندان، صادرکنندگان و تولیدکنندگان برگزار شد.
تجری خاطرنشان کرد: در سال گذشته همچنین ۷۳ دوره آموزشی ترویج عمومی صنایع‌دستی در رشته‌های البسه محلی، گلیم‌بافی، حصیربافی، چادرشب بافی، نمدمالی، سفالگری و… برای ۶۳۱ نفر اجرایی شده است.
او گفت: در سال ۱۳۹۹ با توجه به شیوع ویروس کرونا و محدودیت در آموزش رشته‌های صنایع‌دستی به‌صورت حضوری، هنرمندان شاخص و توانمند استان در راستای توسعه و ترویج این هنر صنعت به آموزش صنایع‌دستی به‌صورت مجازی پرداختند.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گلستان با اشاره به این‌که تعدادی از این دوره‌های برگزارشده در سطح استان به‌صورت مجازی در رشته‌های رودوزی سنتی، چرم‌دوزی، لاک‌تراشی، گلیم‌بافی و نواربافی اجرایی شده است، بیان کرد: آموزش مجازی این فرصت را به علاقه‌مندان می‌دهد که با کمترین هزینه و در منزل رشته صنایع‌دستی موردنظر خود را از طریق رسانه‌های ارتباط‌جمعی آموزش ببینند.
او توسعه آموزش و اشتغال در بخش صنایع‌دستی را از مهم‌ترین برنامه‌های معاونت صنایع‌دستی استان گلستان برشمرد و بیان کرد: باوجود شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌ها در برگزاری دوره‌های آموزشی نهایت تلاش خود را به کاربستیم تا با رعایت کامل پروتکل‌های دوره‌های آموزشی برگزار شود و در سال جاری نیز برگزاری دوره‌های حضوری و مجازی در راستای توسعه و ترویج صنایع‌دستی در دستور کار این معاونت قرار دارد.