نماینده ولی‌فقیه در گلستان خواستار افزایش قیمت خرید گندم شد

نماینده ولی‌فقیه در استان گلستان طی نامه‌ای به مقام معظم رهبری، مشکلات کشاورزان و تبعات ناشی از قیمت اعلام شده خرید تضمینی گندم را به معظم له اعلام و از ایشان درخواست صدور اوامر لازم برای حل این مشکل کرد.

به گزارش ساجد خبر، بخشی از نامه‌ آیت‌الله سیدکاظم نورمفیدی به شرح زیر است: «یکی از مشکلات اساسی کشاورزان که موجب بی‌رغبتی آنان در تولید می‌شود، قیمت اعلام شده خرید تضمینی گندم از سوی دولت محترم است. با این قیمت کشاورزان برای کاشت این محصول اساسی بی‌رغبت شده و به‌سوی کاشت محصولات با صرفه اقتصادی بیشتر، گرایش پیدا خواهند کرد و در نتیجه نیازمند واردات بیشتر این محصول خواهیم شد.

در سال ۱۳۹۸ قیمت تضمینی خرید گندم ۲۷۰۰ تومان بود و این عدد در سال ۱۳۹۹ به ۴۰۰۰ تومان رسید. هر چند این قیمت نسبت به سال قبل بیش از ۴۸% افزایش یافته، ولی مورد اعتراض گندم کاران است و مشکلاتی را برای تولید این محصول اساسی به دنبال خواهد داشت. چرا که با افزایش قیمت جو به حدود ۵۵۰۰ تا ۶۰۰۰ تومان در بازار و پایین‌تر بودن قیمت تضمینی گندم، محصول گندم از چرخه مصرف انسان خارج شده و در دامداری‌ها و مرغداری‌ها خوراک دام و طیور خواهد شد و عرضه آن برای مصرف انسانی با کاهش مواجه می‌شود و علاوه بر آن اختلاف قیمت خرید گندم در داخل با قیمت آن در خارج و کشورهای همسایه، خروج گندم از کشور را به‌صورت قاچاق افزایش خواهد داد.

برابر اعلام مراجع رسمی، در ده ماهه اول سال ۱۳۹۹، ۷.۲ میلیون تن گندم به ارزش ۷۵۰ میلیون دلار از خارج وارد شده است که با احتساب ارز نیمائی، هر کیلو گندم ۶۵۶۵ تومان برای دولت هزینه داشت، اگر با همین قیمت از کشاورزان داخل هم خرید شود مشکلات فوق‌الذکر را نخواهیم داشت و کشاورزان هم راضی خواهند شد. تقاضای عاجزانه حقیر آن است که حضرتعالی در سال “تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها” با اوامر صادره این مشکل را حل بفرمائید تا تولیدگران عرصه کشاورزی راضی و خشنود و عملاً تحقق شعار سال را شاهد باشند.»