۶۰۰ تن گل محمدی از گلستان‌های نطنز برداشت می‌شود

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نطنز ضمن اشاره به اشتغال فصلی ۲۰ هزار نفر تا پایان برداشت گل محمدی گفت: ۶۰۰ تن گل محمدی از گلستان‌های نطنز برداشت می‌شود.

به گزارش ساجد خبر، سعید زمانی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در  نطنز، از شروع برداشت گل محمدی از سطح ۲۳۰ هکتار گلستان‌های گل محمدی شهرستان نطنز خبر داد و اظهار داشت: پیش‌بینی می‌شود امسال بالغ بر ۶۰۰ تن گل از گلستان‌های سطح این شهرستان برداشت شود.

وی با بیان اینکه به دلیل تنوع اقلیم در نطنز برداشت گل محمدی از ۱۵ فروردین تا ۳۰ خردادماه ادامه دارد، افزود: در زمان برداشت این محصول ارزشمند از شروع تا پایان کار تعداد ۲۰ هزار نفر کارگر روزکار اشتغال فصلی ایجاد می‌شود که میزان قابل توجهی است.

زمانی در ادامه ضمن اشاره به واحدهای فرآوری گل محمدی در شهرستان نطنز گفت: در شهرستان نطنز هفت کارگاه گلابگیری وجود دارد و به ازای هر ۳۰ کیلوگرم گل محمدی، ۴۰ لیتر گلاب ناب و درجه یک تولید و بعد از بسته‌بندی روانه بازار می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نطنز ضمن اشاره به اهم واحدهای فرآوری گل محمدی در این شهرستان ابراز داشت: مهمترین کارگاه گلابگیری سنتی شهرستان نطنز در باغ تاریخی تاج آباد نطنز قرار دارد که دارای چهار هکتار سطح زیر کشت گل محمدی است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نطنز ضمن اشاره به ویژگی‌های منحصر به فرد گل محمدی افزود : نیاز کم به آب، کاشت گل در مناطق سنگلاخی، شیبدار، کوهپایه‌ای و اراضی فقیر و همچنین صادراتی بودن آن و اشتغال زایی خوب و مناسب از ویژگی‌های کاشت گل محمدی توسط کشاورزان است.

احمد مختاریان‌پور مدیر جهاد کشاورزی بادرود نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم ضمن اشاره به پتانسیل این منطقه در کشت و تولید گل محمدی در گلستان‌های شهر بادرود اظهار داشت: در بخش بادرود ۲۵ هکتار گلستان گل محمدی وجود دارد که ۲۰ هکتار آن بارده است.

وی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود امسال از سطح گلستان‌های روستای سرآسیاب، در هر هکتار حدود دو تن گل برداشت شود، تصریح کرد: در بخش بادرود شش کارگاه گلابگیری وجود دارد که چهار کارگاه فعال در این زمینه نیمه صنعتی و دو کارگاه سنتی هستند و از گل‌های برداشت شده در بخش بادرود ۵۰هزار لیتر گلاب استحصال می‌شود.

مهدی اشرفی، دهیار روستای سرآسیاب نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با بیان اینکه کار برداشت گل محمدی از اواخر فروردین در این روستا آغاز شده است و تا خرداد ادامه دارد، اظهار داشت: در طول چند سال اخیر به علت کم آبی و کویری بودن منطقه ، اهالی روستا به کشت گل محمدی روی آوردند.

دهیار روستای سرآسیاب ضمن اشاره به پتانسیل های اقتصادی ایجاد شده به واسطه کشت گل محمدی در شهرستان نطنز و روستای سرآسیاب این شهرستان گفت: کشت گل محمدی در این روستا باعث اشتغالزایی، رونق روستا و جلوگیری از مهاجرت روستائیان شده است.