شیوع کرونا در گلستان روی دور تند؛ آیا روزهای سیاه کرونایی در کمین است؟

تاخت و تاز کرونا در استان گلستان ادامه دارد و هر روز بر تعداد مبتلایان و بستری‌شدگان کووید ۱۹ افزوده می‌شود؛ در این بین رنگ‌بندی شهرها نیز دستخوش تغییر شده است.

به گزارش ساجد خبر، به نقل از تسنیم از گرگان، کرونا همچنان می‌تازد و هر روز بر تعداد کسانی که گرفتار این ویروس می‌شوند، افزوده می‌شود. گسترش شیوع کرونای انگلیسی با توجه به قدرت انتقال و سرایت و همچنین میزان کشندگی آن سبب شده تا بیشتر از ۸۰ درصد موارد ابتلا به کووید ۱۹ از نوع جهش یافته این ویروس باشند.

شلوغی‌های روزهای پایانی سال و تصمیمات متناقض ستاد مقابله با کرونا و بعضا برخلاف نظر کارشناسان بهداشت و درمان و البته بی توجهی بخشی از مردم به رعایت پروتکل‌های بهداشتی روزهای سختی را رقم زده و تعداد مبتلایان و بستری شدگان کرونایی را هم به طور جهشی بالا برده است.

موارد مرگ و میر ناشی از کرونا نیز در روزهای اخیر افزایش قابل توجهی پیدا کرده و روزهای بسیار سختی در انتظار مردم خواهد بود.

در به وجود آمدن وضعیت کنونی در استان گلستان، دستگاه‌های اجرایی هم چندان بی تقصیر نیستند. برگزاری برنامه‌هایی با حضور مردم در شهرها و روستاها در قالب جشنواره‌های فرهنگی در شرایطی که همگان مردم را از حضور در تجمعات منع می‌کنند، یکی از شاهکارهای برخی مدیران در استان است.

ستاد مقابله با کرونا هم که در ماه‌های گذشته جز برگزاری جلسات هفتگی خروجی برای پیشگیری از شیوع موج چهارم کرونا در استان نداشته است. اعلام رنگ بندی شهرها و تعداد بیماران بستری از سوی ستاد کرونای استانی بدون هیچ اقدام عملی در زمینه اعمال محدودیت یا ممنوعیت‌ها، نتوانسته جلوی اوج گیری دوباره بیماری را بگیرد.

نتیجه اتفاقاتی مانند آزاد بودن سفرهای نوروزی و بی عملی مسئولان در کنار بی مبالاتی برخی شهروندان شرایط امروز را رقم زده و تعداد بیماران بستری کرونایی در استان را بیش از ۳ برابر افزایش داده است.

طبق گفته‌های رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان تعداد بیماران سرپایی نیز به شدت در حال افزایش است. عبدالرضا فاضل گفته از ابتدای شیوع کرونا در استان از اسفندماه پارسال تا کنون به غیر از پیک نخست بیماری، چنین شرایطی را تجربه نکردیم که در چند روز  تعداد بیماران بستری سه برابر بیشتر شود.

عبدالرضا فاضل که چند روز قبل پیش بینی کرده بود در مدت ۱۰ روز تعداد بیماران بستری در استان به یکهزار نفر برسد، در این باره اظهار داشت: روند ابتلا به کرونا در استان به صورت خانوادگی است و در این بین نکته مهم افزایش تعداد بیماران بدحال است.

وی افزود: با توجه به شیوع گسترده کرونای انگلیسی و قدرت سرایت پذیری آن، پیش بینی ما افزایش چند برابری تعداد موارد بستری است هرچند باید با مدیریت روند بستری و ترخیص بیماران شرایط بیمارستان‌ها را هم کنترل کنیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان بیان داشت: سرعت شیوع در موج چهارم کرونا به شدت زیاد است و در مدت کوتاهی شهرهای آبی و زرد استان به وضعیت نارنجی و قرمز درآمده‌اند.

وی گفت: روز گذشته شهرستان گالیکش هم وارد وضعیت قرمز شد تا هفتمین شهرستان قرمز استان باشد. تعداد شهرهای نارنجی نیز به ۵ شهر رسیده و دو شهرستان گمیشان و مراوه تپه وضعیت زرد را تجربه می‌کنند اما شرایط شکننده‌ای دارند و با کمترین بی توجهی وارد وضعیت نارنجی خواهند شد.

علی متکی، سخنگو و مدیر روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی استان نیز درباره آخرین آمارهای شیوع کرونا در استان اظهار داشت: ۵۹۱ بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان بستری هستند که ۷۶ نفر آنان در آی سی یو تحت مراقبت‌های ویژه قرار دارند و حال نیمی از آنان وخیم است.

وی گفت: بیشترین آمار مبتلایان به کرونا در استان با ۵۳.۳ درصد مربوط به سنین بالای ۵۵ سال است و با توجه به گسترش کرونای انگلیسی باید بیش از گذشته مراقب سالمندان و کودکان بود.

به گفته متکی از ابتدای شیوع کرونا از اسفندماه سال ۹۸ تا کنون ۲۳ هزار و ۲۱۰ بیمار مبتلا به کرونا نیز در استان درمان شده و بهبود پیدا کردند.

وی با اشاره به اعمال محدودیت‌های کرونایی در شهرهای قرمز و نارنجی بیان داشت: نظارت شبکه بهداشت، اصناف و غیره افزایش یافته است. برخی رستوران‌ها، فست فودها، گیم نت‌ها، بنگاه‌های معاملات ملکی، آرایشگاه‌های زنانه و مردانه و غیره روز گذشته در سطح استان پلمب شدند.

متکی خاطرنشان کرد: افزایش رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم و همراهی مردم با اعمال محدودیت‌های کرونایی می‌تواند از گسترش موج جدید کرونا جلوگیری کند.