آیا ‌تسهیلات کرونایی به کسب و کارهای خسارت‌دیده گلستان تاثیرگذار بود؟

همه‌گیری کرونا به اقتصاد به ویژه کسب و کارهای کوچک خسارت‌های زیادی وارد کرد و دولت برای کمک به کاهش این ضررو زیان‌ها، پرداخت تسهیلات را در دستور کار قرار داد.

به گزارش ساجد خبر، به نقل از تسنیم از گرگان، با همه‌گیری کرونا بخش‌های مختلف از جمله صنعت، گردشگری، ورزش تا فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی تحت تأثیر قرار گرفته و متضرر شدند.

در این بین برخی از واحدهای کوچک تولیدی و خدماتی نتوانستند در مقابل موج شیوع کرونا مقاومت کنند و فعالیت آنها به تعطیلی کشیده شد. بخش دیگری از بنگاه‌های اقتصادی و کسب و کارها نیز برای سرپا ماندن، اقدام به کاهش تولید و تعدیل نیروی انسانی کردند تا بتوانند بخشی از هزینه‌های تولید را کاهش دهند.

با شیوع کرونا عمدتا کسب و کارهای کوچک آسیب فراوانی دیدند و دولت برای اینکه بخشی از این خسارت‌ها کاهش پیدا کند سال گذشته اقدام به پرداخت تسهیلات کرونایی کرد.

هرچند کرونا با شروع سال جدید موج دیگری را در استان‌های مختلف از جمله گلستان به راه انداخته و ضررو زیان‌های کسب و کارها رو به فزونی است اما مشخص نیست این تسهیلات آیا امسال هم به این کسب و کارها پرداخت خواهد شد یا نه.

تسهیلات کرونایی ابلاغی به استان در سال گذشته بیش از ۵۳۰ میلیارد تومان بود و پس از مدتی تسهیلات ویژه برای طرح‌های گردشگری نیز در نظر گرفته شد.

بررسی وضعیت پرداخت تسهیلات نشان می‌دهد فقط حدود یک پنجم این تسهیلات پرداخت شده و چند هزار واحد تولیدی و خدماتی دیگر همچنان چشم انتظار دریافت این تسهیلات هستند.

با اینکه انتقادات نسبت به سود بالای بانکی این تسهیلات نیز مطرح است اما پرداخت این وام‌ها با سود ۱۲ درصد شاید کورسوی امیدی برای بسیاری از کسب و کارها برای ادامه فعالیت‌هایشان باشد.

سعید مازندرانی، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلستان در این باره اظهار داشت: از مجموع تسهیلات کرونایی که برای استان گلستان در نظر گرفته شده بود سال گذشته ۲۶۶ میلیارد تومان آن برای جبران خسارت واحدهای تولیدی و بنگاه‌های اقتصادی به استان ابلاغ شد.

وی گفت: با اطلاع‌رسانی که صورت گرفت تا پایان اسفندماه سال گذشته ۱۳ هزار و ۲۳۶ طرح و بنگاه اقتصادی در سامانه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ثبت نام کردند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان افزود: از این تعداد ۱۱ هزار و ۵۶۴ مورد از کسب و کارهای متقاضی برای دریافت ۱۸۸ میلیارد تومان به بانک‌های عامل معرفی شدند.

وی ادامه داد: تا کنون نیز ۷ هزار و ۹۰۹ طرح موفق به دریافت ۱۰۸ تومان پرداخت شدند و باقی طرح‌های مصوب شده در انتظار دریافت ۸۰ میلیارد تومان تسهیلات هستند.

مازندرانی درباره زمان پرداخت باقیمانده تسهیلات کرونایی در استان گفت: ثبت نام مشاغل آسیب دیده به پایان رسیده و در صورت اعلام ستاد ملی کرونا برای ثبت نام و باز شدن سامانه ۸۰ میلیارد تومان باقی مانده سال قبل پرداخت خواهد شد.

وی همچنین خاطرنشان کرد: پرداخت کمک بلاعوض برای جبران خسارت کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا هنوز مطرح نیست اما با توجه به ادامه دار بودن شرایط کرونایی دولت درباره پرداخت تسهیلات تصمیم گیری می‌کند.

با اینکه ۹۷ درصد صنایع استان گلستان جزء صنایع کوچک و متوسط به شمار می‌روند و بیش از ۵۰ هزار واحد صنفی در این استان وجود دارند که شیوع کرونا تقریبا به همه آنها خسارت وارد کرده است اما فقط بخش کمی از این واحدها برای دریافت تسهیلات کرونایی اقدام کردند. سود بالای بانکی در شرایط سخت کرونایی و مدت زمان محدود برای بازگرداندن تسهیلات از جمله دغدغه‌های صاحبان کسب و کارهاست که با توجه به ادامه دار بودن شیوع کرونا دست اندرکاران امر باید تدبیری برای آن بیندیشند.