کرونا برگزاری آخرین هفته مسابقات اسبدوانی گنبدکاووس را به تعویق انداخت

آخرین هفته مسابقات اسبدوانی پاییزه - زمستانه گنبدکاووس که قرار بود ۲۰ و ۲۱ فروردین امسال برگزار شود به دلیل تغییر وضعیت کرونایی این شهرستان از زرد به قرمز به تعویق افتاد.

به گزارش ساجد خبر، به نقل از ​ایرنا، فرماندار گنبدکاووس روز پنجشنبه در نشست شهرستانی ستاد مقابله و پیشگیری از کرونا با تاکید بر تعطیلی تمام فعالیت‌های ورزشی، اظهارداشت: با هماهنگی هیات سوارکاری گلستان قرار است در صورت بهبود وضعیت شیوع کرونا هفته بیستم و پایانی مسابقات اسبدوانی فصل ۹۹ این شهرستان مشهور به “هفته قهرمانی” بعد از ماه مبارک رمضان برگزار شود.

عبدالقدیر کریمی افزود: گنبدکاووس از اسفند سال ۹۸ تاکنون سه موج کرونا را پشت سرگذاشته و از روز گذشته در نتیجه افزایش رفت و آمدها و مراودات خانوادگی وارد موج چهارم شیوع کرونا شده است که امیدواریم با همکاری مردم از این مرحله نیز با کمترین مشکل عبور کنیم.

وی ادامه داد: از امروز فعالیت تمام مشاغل گروه‌های ۲، سه و چهار بجز کسب و کارهای ضروری و مرتبط با سلامت و تامین مایحتاج عمومی مردم تعطیل است و کمیته نظارت و بازرسی ستاد مقابله با کرونا گنبدکاووس نیز به طور مستمر و با قاطعیت بر اجرای شیوه‌نامه و دستورالعمل‌های بهداشتی نظارت و با متخلفان احتمالی برخورد خواهد کرد.

فرماندار با اشاره به ممنوعیت خروج تمامی خودروها با پلاک بومی از گنبدکاووس، افزود: وسایل نقلیه با پلاک غیر بومی نیز حق ورود و عبور از داخل این شهر را نخواهند داشت ضمن اینکه محدودیت ترددهای شبانه نیز از ساعت ۲۲ تا سه صبح همچنان برقرار است.

مدیر شبکه بهداشت و درمان گنبدکاووس نیز در این نشست گفت: افزایش واگیری بیماری کرونا و کمرنگ شدن رعایت شیوه‌نامه بهداشتی در یک ماه اخیر باعث ورود این شهرستان به موج چهارم کرونا شده است.

فرهاد بدیعی با هشدار نسبت به افزایش شیوع کرونا در جمع‌های خانوادگی افزود: قبلا از هر خانواده یک یا ۲ نفر مبتلا می‌شدند اما با ادامه روند فعلی، تعداد زیادی از اعضای هر خانواده‌ درگیر کرونا می شوند که پرهیز مردم از حضور در تجمعات و دورهمی‌ و رعایت جدی مسائل بهداشتی می تواند روند شیوع ویروس کووید ۱۹ را کند کند.

در این پیوند، رییس مرکز بهداشت گنبدکاووس نیز گفت: هم اینک از مجموع ۹۶ بیمار کرونایی بستری در بیمارستان‌های شهرستان، ۵۴ نفر از اهالی گنبد هستند که ۱۸ نفر از آنان در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری می‌شوند.

عبدالرحیم پالیده افزود: از مجموع ۷۳۰ مورد تست پی سی آر انجام شده در اسفند پارسال در گنبدکاووس ۱۷۶ مورد آن معادل ۲۴ درصد مثبت بود اما در فروردین امسال از مجموع ۴۸۰ تست پی سی آر، تعداد موارد مثبت به ۲۲۳ عدد معادل ۴۶ درصد رسید.

پالیده گفت: از اسفند سال گذشته تاکنون هفت هزار و ۶۹ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های گنبدکاووس بستری شدند که چهار هزار و ۴۷۴ نفر آنان اهالی این شهرستان و بقیه از شهرهای همجوار بودند.

رییس مرکز بهداشت گنبدکاووس با هشدار نسبت به افزایش شیوع کرونا در گروه سنی زیر ۲۰ سال گفت: گروه سنی تا ۱۰ سال، فروردین امسال ۱۶.۳ درصد موارد بستری در بیمارستان‌های شهرستان را تشکیل می‌دهد در صورتی که این آمار در دی سال گذشته ۸.۴ درصد بود و گروه سنی ۱۱ تا ۲۰ سال نیز در دی ماه ۲ درصد بستری‌ها را تشکیل می‌دادند که این آمار هم اینک به ۵.۲ درصد رسیده است.

اعلام اطلاعیه هشدار در سطح شهر با استفاده از بلندگوها، تعطیلی بازارهای هفتگی، نظارت بر اجرای شیوه‌نامه بهداشتی در پایانه‌های مسافری، ممانعت از ایجاد تجمع در اماکن تفریحی و بوستان‌ها، ممنوعیت فعالیت تالارها و برگزاری مراسم تجمعی مانند عروسی، ممنوعیت هرگونه تبلیغ در خصوص تخفیفات ویژه و برگزاری جشنواره در فروشگاه‌های بزرگ، جلوگیری از ایجاد تجمع در نانوایی‌ها، لغو کلاس‌های حضوری مدارس و فعالیت باشگاه‌های ورزشی، تعطیلی زیارتگاه‌ها و تکایا، حوزه‌های عملیه، نمازجمعه، مساجد و مراسم مذهبی و جلوگیری از نشست‌های تجمعی انتخابات شورای اسلامی در روستاها از مهمترین موارد ابلاغی در نشست امروز بود.