رئیس علوم پزشکی گلستان خبرداد

رشد ۶۰درصدی بیماران کرونایی گلستان/۲کودک به نوع انگلیسی مبتلاشدند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان از رشد ۶۰ درصدی بیماران بستری کرونایی در مراکز درمانی استان خبرداد.

به گزارش ساجد خبر، به نقل از مهر، عبدالرضا فاضل صبح شنبه در ستاد پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا استان اظهارکرد: در روز اول فروردین ۱۸۰ بیمار بستری داشتیم که هم اکنون به ۲۸۸ بیمار رسیده و رشد قابل توجهی یافته است.

وی افزود: از مجموع بیماران بستری در استان ۴۶ نفر در icu بستری بوده و ۱۸ نفر هم به دستگاه ونتیلاتور متصل هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان گفت: طی روز گذشته در استان متاسفانه یک نفر ناشی از کرونا فوت کرده است.

فاضل بیان کرد: دو شهرستان گرگان و بندرگز در شرایط نارنجی کرونایی و دو شهرستان مراوه تپه و گمیشان در وضعیت آبی و مابقی شهرستان های استان هم در وضعیت زرد هستند.

وی توضیح داد: با توجه به اینکه نوع غالب بیماری در کل کشور نوع انگلیسی است در استان ما هم قطعاً این اتفاق می‌افتد و تاکنون ۱۰ مورد کشف شده و پیش‌بینی می‌کنیم که بیش از این تعداد بیمار با کرونای انگلیسی مثبت وجود داشته باشد.

فاضل اضافه کرد: شانس انتقال این بیماری بالا و احتمال انتقال به کودکان هم بیشتر است و از ۱۰ مورد کشف شده دو مورد مربوط به کودکان بوده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان گفت: رفت و آمدهای نوروزی و رعایت پروتکل ها طی دو هفته اخیر سبب شد که افزایش تعداد بیمارن را شاهد باشیم.

وی افزود: اگر می‌خواهیم شرایط بد گذشته را تجربه نکنیم تنها توصیه این است که فاصله گذاری ها را رعایت کرده و کسانی که علائم مشکوک دارند قرنطینه شوند.

فاضل بیان کرد: از ابتدای طرح شهید سلیمانی ۵۰ هزار تست پی سی آر و رپید تست در استان انجام شده که از این تعداد ۱۲ هزار نفر مثبت بوده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان اظهارکرد: اگر کسی سابقه سفر به تهران و غرب کشور را داشته سه روز خود را قرنطینه کند و با کسی رفت و آمد نداشته باشد.

وی گفت: به طور قطع پیک چهارم کرونا را در استان تجربه خواهد شد اما با رعایت پروتکل‌ها می‌توان تعداد بیماران را کنترل کرد.

فاضل ادامه داد: تاکنون هفت هزار و ۳۰۰ دوز واکسن وارد استان شده و دو هزار و ۶۰۰ دوز هم امروز وارد استان خواهد شد.

وی اضافه کرد: ۶ هزار و ۴۰۰ دوز واکسن در استان تزریق شده که ۷۵ درصد آنها کادر درمان و بقیه سالمندان، بیماران خاص، زنان باردار و پارکبانان بودند.

طبق گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان روزانه در استان هزار و ۴۰۰ مورد آزمایش کرونا انجام می شود.