یک خبر نگران کننده: آغاز واکسیناسیون همگانی در کشور از مهرماه!

در حالی که ایرج حریرچی معاون کل وزیر بهداشت در گفت و گویی اعلام کرد آمارهای کرونا تا چند هفته آینده صعودی خواهد بود و فوتی‌ها چند برابر می‌شود امروز دکتر مصطفی قانعی رییس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا زمان شروع واکسیناسیون همگانی در کشور را مهرماه ۱۴۰۰ اعلام کرد.

به گزارش ساجد خبر، دکتر مصطفی قانعی در گفتگو با خبرنگاران، درباره آخرین اخبار پیرامون واکسن های ایرانی کرونا، گفت:الان واکسن کرونا بنیاد برکت در حال طی کردن فاز دو و سه مطالعات بالینی است. واکسن انستیتو رازی با نام کووپارس و واکسن وزارت دفاع با نام فخرا در مرحله اول کارآزمایی بالینی قرار دارند و احتمالا تا پایان فروردین یا نیمه اول اردیبهشت ماه هم یک یا دو واکسن دیگر بتوانند مجور آغاز کارآزمایی را دریافت کنند.

وی تأکید کرد:براین اساس پیش بینی می کنیم از شهریور ماه یا مهر ماه واکسن های ایرانی را به میزان نیاز وارد بازار کنیم.

وی درباره واکسن کوو ایران برکت، ادامه داد:اگر مجوزها در اواسط فاز سوم پژوهش هایی که به آن فاز تحلیل بِینابینی گفته می شود، دریافت شود، می توانند واکسیناسیون را از اوایل تیرماه آغاز کنند. در واقع ممکن است تولید انبوه واکسن بنیاد برکت از خرداد آغاز شود و ذخیره سازی هم صورت گیرد و پس از دریافت مجوز اقدام به توزیع آن کنند.

قانعی درباره وضعیت واکسن تولید مشترک انستیتو پاستور و کشور کوبا، بیان کرد :۱۰۰ هزار واکسن به کشور وارد شده است و فکر می کنم از دهه سوم فروردین ماه فاز سوم تست بالینی آنها آغاز شود. این ۱۰۰ هزار دوز قرار است به داوطلبین تزریق شود که البته هنوز فراخوانی برای جذب داوطلب صادر نشده است.

وی درباره‌ی دیگر طرح های مطالعاتی واکسن ایرانی کرونا، خاطرنشان کرد :از آغاز ۱۱ پرونده وجود داشت که ۳ پرونده در مرحله کارآزمایی بالینی قرار دارند و پیش بینی می کنیم از تعداد کلی، ۸ پرونده بتوانند موفق عمل کنند. نسبت به سایر کشورها این تعداد تولید کننده بسیار خوب است.

رییس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا، تاکید کرد:پیش بینی ما برای آغاز واکسیناسیون همگانی کرونا از حدودا مهرماه سال جاری است.

وی درباره تزریق واکسن کرونا به کودکان، تصریح کرد :در دنیا درخصوص واکسیناسیون کودکان هم مطالعاتی در حال انجام است اما ما فعلا در ایران مطالعه ای در این زمینه نداریم و فعلا از نتایجی که دنیا اعلام کند استفاده خواهیم کرد.

قانعی با اشاره به تاثیر تحریم ها بر تولید واکسن کرونا، گفت:آنچه که ما در محل حمایت شرکت ها می بینیم این است که به محض آنکه اسم ایران می آید کاری می کنند که مانع دست یابی ما به مواد و محصولات مورد نیاز می شوند. بنابراین اگر فعلا واردات بعضی اقلام صورت می گیرد با دور زدن تحریم ها اتفاق می افتد وگرنه آنها هرچه توانستند مانع ما شدند و حداقل برای تامین ماده اولیه یک واکسن دستور سریع دادند که کسی به ما ماده اولیه نفروشد؛ البته این فقط مخصوص ما نیست بلکه در حال ذخیره اقلام و واکسن برای خودشان هستند. الان ۷۰ درصد واکسن کرونا را تنها ۱۰ کشور بردند؛ بنابراین در مورد ایران بی عدالتی و سختگیری زیادی صورت می گیرد اما در عین حال ما برای ماده اولیه از شرکت های دانش بنیان ایرانی حمایت می کنیم.

قانعی درباره راه اندازی خط تولید واکسن اسپوتنیک وی در ایران نیز گفت :فکر می کنم سوش خط واکسن اسپوتنیک یا وارد ایران شده است و یا تا آخر هفته به کشور می رسد و حدودا پیش بینی می کنیم این واکسن هم طی ۳ ماه آینده تولید تحت لیسانس خود را در ایران آغاز کند.