چک‌های جدید از راه رسیدند/ شرایط صدور و برگشت چک اعلام شد

ثبت نقل و انتقال چک های جدید در سامانه صیاد از ۵ فروردین ماه ۱۴۰۰ اجباری است. این چک ها، بدون ثبت در سامانه صیاد، قابلیت پردازش در شبکه بانکی را ندارند و بانک ها از پرداخت وجه چک جدید ثبت نشده در سامانه یاد شده، امتناع خواهند کرد.

به گزارش ساجد خبر، بانک مرکزی اعلام‌کرد براساس ماده ۲۱ مکرر قانون «اصلاح قانون صدور چک»، چک های جدید از طریق ثبت در سامانه صیاد اعتبار خواهند داشت و صادرکننده چک مکلف است اطلاعات تاریخ، مبلغ و هویت ذی نفع را علاوه بر درج در برگه چک، در سامانه صیاد نیز وارد کند. ذی نفع چک نیز در زمان تحویل چک جدید، موظف است به سامانه صیاد مراجعه کرده، با کنترل اطلاعات ثبت شده در سامانه با متن برگه چک در اختیار، مراتب تأیید دریافت چک را اعلام کند.

 

همچنین صدور چک های جدید در وجه حامل ممنوع بوده و در سامانه صیاد نیز امکان صدور چک در وجه حامل به صورت سیستمی وجود ندارد. در زمان انتقال چک، ظهرنویسی (پشت نویسی) چک در سامانه صیاد انجام می پذیرد و دارنده چک نیز چنانچه متمایل به انتقال چک به شخص ثالث باشد، لازم است هویت گیرنده جدید را در سامانه صیاد درج کند.

 

خاطرنشان می سازد، چک های جدید بدون ثبت در سامانه صیاد قابلیت پردازش در شبکه بانکی را ندارند و بانک ها از پرداخت وجه چک جدید ثبت نشده در سامانه یاد شده امتناع خواهند کرد.

 

دسترسی به سامانه صیاد از طریق درگاه های بانکی (شامل اینترنت بانک و همراه بانک) و نیز برنامک های موبایلی پرداخت فراهم است و هموطنان میتوانند با مراجعه به تارنمای شرکت شاپرک در بخش برنامک های موبایلی برنامک مورد تائید را دانلود کنند.

 

شرایط صدور چک

«آمنه نادعلی زاده» معاون اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی نیزدراین رابطه گفت: فرد صادرکننده چک باید اطلاعات خود را در سامانه صیاد ثبت کند و تایید چک هم در سامانه صیاد انجام می گیرد و فرد گیرنده باید تایید آن را کنترل کند. علت صدور چک هم باید در سامانه ثبت شود. نادعلی زاده بیان کرد :از امروز دسته چک جدید تحویل متقاضی می شود که بنفش رنگ است و امکان صدور چک های جدید در وجه حامل، وجود ندارد.

 

او اظهار‌کرد: البته چک های قدیمی طبق روال قبلی نیاز به ثبت در سامانه صیاد ندارند و قابل استفاده هستند. از طرف بانک مرکزی مهلت زمانی برای جمع آوری دسته چک های قدیمی داده می شود.

 

دسته چک,چک صیاد

به گفته سخنگوی اجرایی قانون چک، سقف ریالی هنوز به مرحله اجرایی نرسیده است و پس از گذشت سه مرحله به اجرا در می آید. سقف اعتباری هم بر اساس تقاضای افراد، میزان تراکنش، سابقه صدور چک و یا چک های برگشتی افراد در میزان سقف اعتباری سالیانه افراد مشخص می شود و قابل افزایش است.

 

معاون اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی تأکید کرد: در لحظه باید گیرنده چک از طریق سامانه صیاد استعلام بگیرد که چک دریافتی تایید شده است یا خیر. صادر کننده چک میتواند چک خود را از طریق ثبت در ۵ اپلیکیشن متفاوت یا درگاه هایی که بانک در اختیارش قرار می دهد انجام دهد ثبت کند و مراحل صدور چک را به صورت الکترونیکی تکمیل کند.

 

نادعلی زاده اظهار‌کرد: چک های جدید که در اختیار مردم قرار می گیرد دارای بارکد، کد صیادی ۱۶ رقمی و تاریخ اعتبار خواهند بود. در چک های جدید تا تاریخ مشخص، قابلیت صدور وجود دارد و این تاریخ هم سه سال بعد از دریافت دسته چک است. وی گفت:پشت نویسی چک در سامانه صیاد انجام می گیرد و محدودیتی در تعداد گردش چک وجود ندارد. دیگر چک سفید امضا و بدون تاریخ نباید صادر شود.

 

ثبت پیامکی چک در آینده نزدیک

سخنگوی اجرایی قانون جدید چک همچنین از ثبت پیامکی چک در آینده نزدیک خبر داد و افزود: بزودی امکان ثبت پیامکی چک فراهم می شود اما با استفاده از اپلیکیشن ها هم امکان ثبت و هم تائید فراهم است. به گفته نادعلی زاده، چک ضمانت قابلیت ثبت در سامانه صیاد دارد، اما باید تاریخ، مبلغ و هویت آن در سامانه مشخص باشد. حتما چک های بنفش باید در سامانه ثبت شوند و در غیر این صورت افراد نباید آن را قبول کنند.

 

وی ادامه داد: در چک های جدید چنانچه موجودی حساب نتواند مقدار چک صادر شده را تامین کند، میتواند بخشی از مبلغ قابل دریافت را وصول کرده و مابقی چک را برگشتی اعلام کرد که در این شیوه، به میزان مبلغ چک برگشتی در همه حساب های فرد در بانک های مختلف مسدود می شود.